ZOO Ostrava má o atrakciu naviac – hrocha zo Žiaru nad Hronom

Marian Hanzel
By Marian Hanzel March 5, 2014 13:25
THERMO|SOLAR dodal do ZOO Ostrava unikátneho hrocha

Takmer 5 metrov dlhého hrocha, vážiaceho okolo 600 kg, dostala ZOO Ostrava zo slovenského Žiaru nad Hronom. Hroch nie je živý, ale ide o jedinečný výrobok v tvare hrocha, ktorý je plne funkčným slnečným kolektorom. Hroch už zdobí priečelie pri vstupe do administratívnej budovy ZOO v Ostrave. Jeho dodávateľom je najväčší slovenský výrobca slnečných kolektorov – firma THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o., Žiar nad Hronom. Informoval o tom technický riaditeľ THERMO|SOLARU Alfréd Gottas.

,,Solárny hroch je súčasťou dodávky 56 kusov vákuových kolektorov TS 400, ktoré slúžia ostravskej ZOO na ohrev nerezovej akumulačnej nádrže s objemom 6,6 m3. Z nej sa následne odoberá teplo buď pre kúrenie v zimnom období, alebo v letnom období je zdrojom tepla pre solárne chladenie. Vykurovacia voda je určená aj pre ohrev teplej úžitkovej vody. Celá dodávka bola realizovaná na základe vyhranej súťaže, ktorá mala podmienku, aby jej súčasťou bol aj solárny hroch. Rozmery hrocha sú 2300 x 4600 mm a najnáročnejšia bola jeho preprava do Ostravy, kam sme ho transportovali poležiačky,“ povedal A. Gottas.

Samotná Zoo pristúpila k podpore alternatívnych zdrojov rekonštrukciou pavilónu hrochov. Prestavba starého objektu mala za cieľ znížiť vysokú energetickú náročnosť prevádzky pavilónu a zaistiť doteraz neexistujúce vetranie. Zoo Ostrava vymenila v priebehu dvoch rokov strechu, vstupné brány a veľkú časť obvodového plášťa budovy. Súčasťou projektu bola tiež zmena vykurovania objektu z existujúcej elektrickej energie na obnoviteľný zdroj energie, konkrétne drevené pelety, a zavedenie aspoň jednoduchej filtrácie vody, ktorá prispeje k väčšej čistote v hrošom bazéne a zásadne zníži aj existujúci veľmi nepríjemný zápach v pavilóne. Projekt bol financovaný grantom z Finančného mechanizmu Nórska a spolufinancovaný mestom Ostrava.

Česká republika je pre THERMO|SOLAR významným odbytiskom. Po Nemecku je to druhé najvýznamnejšie vývozné teritórium. Pritom THERMO|SOLAR vyváža celkovo do 47 krajín sveta, okrem iného i do exotických, ako sú Nepál, Maroko, Južná Afrika, Mexiko a ďalšie africké a ázijské štáty.

Marian Hanzel
By Marian Hanzel March 5, 2014 13:25

Vyhľadať

Archív