Znížia cenu tepla slnečné lúče?

Marian Hanzel
By Marian Hanzel September 1, 2003 16:42
V Žiline bude bytový podnik od októbra vodu ohrievať kolektormi.

Prvým 480 žilinským bytom začnú od októbra predohrievať vodu slnečné kolektory. Dodávateľ tepla a teplej vody v tomto meste, spoločnosť Bytterm, nainštaluje kolektory, aby znížila náklady na ohrievanie vody. Do konca roku 2004 by mali zistiť, či sa im to oplatí a či kolektory postavia aj v ďalších častiach Žiliny.

Zatiaľ sa to bude týkať len desiatich panelových domov a troch priestorov na sídlisku Hliny VII. “Je tam práčovňa s veľkou strechou, kde nainštalujeme až 132 kolektorov,“ vysvetlil riaditeľ divízie tepelného hospodárstva Byttermu Anton Slanička. Táto investícia vyjde zhruba na 2,8 milióna Sk.

Kolektory budú ohrievať vodu, ktorá má asi 14 stupňov Celzia na teplotu 32 stupňov. Na konečných 45 stupňov ju ohrejú parou. „Takto by sa mali znížiť náklady na výrobu teplej vody. Našou snahou je, aby sme v časoch, keď neustále narastajú ceny energií, udržali súčasnú cenu tepla aspoň na takej úrovni, ako je teraz“ dodal Slanička. Za jeden gigajoule tepla sa v súčasnosti v Žiline platí 458 Sk. Podľa Slaničku je zavedenie kolektorov dlhodobou investíciou, pričom životnosť kolektora je bez väčšej údržby asi 25 rokov. Tento spôsob ohrievania vody by mali v Žiline využívať minimálne osem mesiacov v roku. Bytterm zásobuje teplom a teplou vodou vyše 20 tisíc domácností.

(Poznámka: V tomto projekte sú použité kolektory TS300.)

Marian Hanzel
By Marian Hanzel September 1, 2003 16:42

Vyhľadať

Archív