Zlatá plaketa pre slnečný kolektor TS

Marian Hanzel
By Marian Hanzel April 1, 2004 17:58
Výsledok trojročného vývoja získal ocenenie na Racioenergii

Zlatú plaketu veľtrhu Racioenergia za novátorskú konštrukciu získal vo štvrtok 1.apríla slnečný kolektor TS300, z produkcie firmy THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o., Žiar nad Hronom. Nový rad slnečných kolektorov TS – s novým typom absorbérov, ktoré sú výsledkom trojročného vývoja – sa po prvý raz predstavuje slovenskej verejnosti na prebiehajúcej trojvýstave Coneco-Racioenergia-Climatherm. Hlavnými prednosťami nových kolektorov sú výrazne lepšie prestupy tepla z absorbčnej platne do teplonosnej kvapaliny, menšie tepelné straty, nižšia hmotnosť, lepší vzhľad, zlepšená stabilita absorbéra a vnútorných krycích líšt v kolektore. Kolektory sú prednostne určené pre moderné low-flow (pomaloprietočné) solárne systémy. Informuje o tom riaditeľ THERMO|SOLARU Žiar, s.r.o., Žiar nad Hronom Ing. Milan Novák.

,,Podľa meraní je minimálny energetický zisk kolektora TS300 ročne 525 kWh/m2, čo ho radí k najvýkonnejším štandardným kolektorom vyrábaným v Európe. Pritom THERMO|SOLAR je jediným výrobcom na svete, ktorý zvládol náročnú technológiu výroby plochých vákuových kolektorov, vyznačujúcich sa vysokou účinnosťou. Nové kolektory majú komplexné testy výkonových a ostatných kvalitatívnych parametrov kolektorov podľa nových európskych EN 12975-1,2 noriem zo svetoznámeho FRAUNHOFER Institut, Freiburg v Nemecku“, zdôraznil M.Novák.

Dodal, že nový absorbér sa montuje do najviac používaných typov kolektorov H-202 N2P a L. Neskôr sa rozšíri aj na kolektory H–200 a H–400 V. V súvislosti s tým firma prikročila aj k zjednoteniu typového označenia kolektorov TS s označením používaným v západnej Európe. Naviac, aby sa odlíšili kolektory s novým typom absorbéra od doterajších, sú označené znakom +. Toto opatrenie by malo uľahčiť používanie západoeurópskych atestov a certifikátov v SR a ČR pri vstupe do EU.

Všeobecne nemajú termické slnečné kolektory žiadny negatívny vplyv na životné prostredie a pri výrobe kolektorov TS sú používané výrobné technológie, ktoré sú šetrné voči životnému prostrediu. Energetická amortizácia výrobku počítaná z energetickej náročnosti výroby primárnych materiálov, je nižšia ako 2 roky. Pri použití recyklovaných materiálov sa zníži na cca 2 mesiacov. Všetky vo výrobku použité materiály, okrem minerálnej izolácie, sú 100% recyklovateľné. Minerálna vlna je prírodného pôvodu a nepredstavuje ekologickú záťaž pre prostredie.

Marian Hanzel
By Marian Hanzel April 1, 2004 17:58

Vyhľadať

Archív