Žiarsky výrobca zdvojnásobí svoje výrobné kapacity

Marian Hanzel
By Marian Hanzel May 18, 2009 12:28

THERMO|SOLAR investuje v tomto roku 1,5 milióna EUR

Investície vo výške 1,5 milióna eur plánuje zrealizovať v tomto roku najväčší slovenský výrobca slnečných kolektorov – firma THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o., Žiar nad Hronom. Prinesie to zdvojnásobenie výrobných kapacít na cca 300-tisíc m2 slnečných kolektorov ročne. Investície pochádzajú z vlastných zdrojov, komerčných úverov a tretinu tvorí už priznaný nenávratný finančný príspevok z fondov Európskej únie. Najväčšia suma, takmer 900-tisíc eur, je určená na modernizáciu lisov a nákup nových strojov a zariadení. Informoval o tom riaditeľ THERMO|SOLARU Ing. Milan Novák. ,,Na prvý projekt je naviazaný druhý, za viac ako 330-tisíc eur, určený na získanie nových technológií, ktoré sa vojdú do súčasných priestorov. Aj pre tento projekt sme získali cca 45 percent zdrojov z fondov EÚ. Zvyšok bude z vlastných zdrojov a komerčných úverov. Počítame s tým, že oba investičné projekty budú dokončené najneskôr do februára 2010. Prinesie nám to zvýšenie zamestnanosti o 20 osôb, ale oveľa výraznejší bude rast zamestnanosti u kľúčových subdodávateľov skla, profilov, tesnenia a v montážnych firmách. Do štyroch až piatich rokov počítame s ďalším nárastom našich kapacít. Pokiaľ porastie trh, zvýšime svoje kapacity až na 500-tisíc m2“, vysvetlil rozvojové zámery firmy M.Novák. Dodal, že THERMO|SOLAR Žiar má už v súčasnosti 222 aktívnych zmluvných partnerov, čo sú malé firmy a živnostníci, ktorí sa zaoberajú montovaním solárnych systémov na Slovensku. Pri skromnom odhade to predstavuje zamestnanie pre viac ako 600 pracovníkov.

THERMO|SOLAR je najväčším výrobcom slnečných kolektorov v postkomunistickej Európe. Podľa najnovších štatistických hodnotení švajčiarskej banky Sarasin a nemeckého odborného časopisu Sonne Wind und Wärme, patrí spoločnosť THERMO|SOLAR do prvej desiatky najväčších európskych výrobcov termických slnečných kolektorov. Ojedinelý je však rozsah výroby, pretože v jednom výrobnom závode v Žiari nad Hronom má firma nielen montáž slnečných kolektorov, ale aj výrobu selektívnych konverzných vrstiev, lisovňu kolektorových vaní a výrobu podporných konštrukcií na kolektory. Silnou stránkou spoločnosti je aj výskum a vývoj realizovaný vlastnými silami alebo v kooperácii so slovenskými univerzitami prípadne zahraničnými inštitúciami. THERMO|SOLAR v súčasnosti predáva na Slovensku cca 10% produkcie, zvyšok smeruje hlavne na európske trhy. Celkovo firma vyváža do 44 krajín sveta. Riaditeľ podniku M.Novák predpokladá, že export bude mať rovnaký podiel na produkcii aj po zvýšení kapacity podniku. Podpora obnoviteľných zdrojov energie v SR je stále iba v začiatkoch a sprevádzajú ju administratívne prekážky. Administratívna náročnosť pri predkladaní žiadostí o štátne dotácie na slnečné kolektory sú jediným dôvodom, prečo sa občanom nepodarí získať dotácie. A to napriek desiatkam tisíc záujemcov, ktorí sa doteraz informovali na podmienky pridelenia dotácií inštalácie dotovaných solárnych systémov, či už pripojením na internetové stránky. Ministerstvo hospodárstva SR už pripustilo možnosť zjednodušiť príslušné vykonávacie predpisy na pridelenie dotácií. Podľa M.Nováka zavedenie štátnej dotácie na podporu slnečných kolektorov spustilo novú vlnu záujmu o tento obnoviteľný zdroj energie. Denne stránku www.thermosolar.sk navštívi viac ako 1000 záujemcov a okrem toho sa na ceny a podmienky inštalácie dotovaných solárnych systémov informujú ľudia aj telefonicky. Dotácie si môžu u Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry uplatniť spätne všetci, ktorí si namontovali solárne systémy po 20. apríli 2009 a majú faktúru o dodaní a odovzdávajúci protokol.

Zákazníkov však zbytočne odrádzajú aj príliš vysoké ceny, ktoré sa uvádzajú ako príklad pre inštaláciu solárnych systémov. V skutočnosti nie je nutných 4000 až 5000 eur, ale o tretinu menej. Spoločnosť THERMO|SOLAR Žiar zareagovala na štátne dotácie na slnečné kolektory vytvorením dvoch typov cenovo a výkonovo optimalizovaných zostáv solárnych systémov na prípravu teplej vody v rodinných domoch. Spolu s dotáciou výrobcu, pri dodávke na kľúč prostredníctvom odborne vyškolenej montážnej organizácie, je možné získať solárny systém s 200 l zásobníkom postačujúci pre 2-3 osoby, po odpočítaní štátnej dotácie už za 2680 eur. Podobný väčší systém s 300 l zásobníkom postačujúci pre 4-5 osôb za 3380 eur. V prípade, že montáž nie je spojená s dodatočnými stavebnými úpravami a dĺžka spojovacích predizolovaných potrubí je do 30 m, cena je konečná. Záruka na kolektory a podporné konštrukcie je 12 ročná, na solárny zásobník 5 ročná. Takéto systémy ušetria približne 70 % z ročnej spotreby energie na prípravu teplej vody. Overená životnosť slnečných kolektorov, ktoré sa vyrábajú v Žiari nad Hronom presahuje 30 rokov“, uzavrel M. Novák.

Marian Hanzel
By Marian Hanzel May 18, 2009 12:28

Vyhľadať

Archív