Vo svete rastie záujem o slnečné kolektory z THERMO|SOLARU

Marian Hanzel
By Marian Hanzel July 16, 2008 15:42
THERMO|SOLAR hlavne kvôli boomu v Španielsku, Nemecku a ČR zvýšil tržby o 44%

Tržby spoločnosti THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o., Žiar nad Hronom sa v prvom polroku 2008, oproti rovnakému obdobiu minulého roka, zvýšili o 44 % a prekročili 150 miliónov Sk. Už tradične najviac slnečných kolektorov spoločnosť vyviezla do Nemecka. Za ním nasledovalo Španielsko, kde sa export viac ako zdvojnásobil. Takmer na dvojnásobok stúpol aj vývoz do Českej republiky. Významné prírastky vývozu boli zaznamenané vo vývoze do Veľkej Británie, Maďarska, Slovinska, Poľska a Talianska. Slnečné kolektory zo Žiaru sa dostávajú, priamo alebo prostredníctvom obchodných zástupcov, do viac ako 40 krajín sveta. Informoval o tom riaditeľ THERMO|SOLARU Žiar, s.r.o., Žiar nad Hronom Ing. Milan Novák.

,,Napriek stále neexistujúcej podpore domácností na Slovensku, vzrástli aj domáce tržby THERMO|SOLARU o takmer 30 %. Z celkového množstva predaných kolektorov zostalo v SR približne 10 %. Aj napriek totálnej absencii podporných programov zo strany štátu, rástol od roku 1998 každoročne počet namontovaných kolektorov na Slovensku, spolu sa zvýšil viac ako 4-násobne. Výnimkou bol záver vlaňajšieho roka, kedy ľudia odkladali rozhodnutie namontovať slnečné kolektory, lebo dúfali v avizovanú štátnu podporu. Paradoxne tak štát nesplnenými sľubmi pribrzdil rozvoj využívania slnečnej energie. Našťastie ľudia už pochopili, že je lepšie vziať veci do vlastných rúk a zabezpečiť si teplo zadarmo od slnka, ako sa spoliehať na štátnu reguláciu čoraz drahších cien energie “, konštatoval M. Novák.

Ďalej poukázal nato, že nárast predaja na nemeckom trhu bol iniciovaný vlaňajším rozhodnutím nemeckej vlády, ktorá od polovice roka 2007 zvýšila dotácie na slnečné kolektory o 50% a od začiatku tohto roka prijala aj ďalšie stimuly. Podarilo sa jej tak zvrátiť medziročný pokles namontovaných kolektorov a opäť naštartovať prorastové tendencie. Najväčšiu časť produkcie umiestňuje THERMO|SOLAR tradične práve v Nemecku, ktoré je európskym lídrom v počte namontovaných solárnych systémov. Aj Česká republika je – aj vďaka dotáciám, na jednom z prvých miest v raste záujmu o slnečné kolektory.

,,Situáciu na Slovensku, kde sa začali prejavovať určité príznaky mierneho poklesu predaja, v súvislosti s ohláseným a nakoniec nezrealizovaným zavedením dotácií pre fyzické osôb, sme rozhýbali akciovou ponukou. Špičkové solárne zariadenie na prípravu teplej vody so smaltovaným zásobníkom a elektrickým doohrevom ponúkame za bezkonkurenčných 95 – tisíc Sk, s 200 l zásobníkom pre 2-3 osoby, vrátane montáže a 12 ročnej záruky. Táto ponuka je najlepšia na trhu vzhľadom na výkon a preukázanú dlhovekosť žiarskych kolektorov presahujúcu 25 rokov“, konštatoval M. Novák.

Marian Hanzel
By Marian Hanzel July 16, 2008 15:42

Vyhľadať

Archív