V Británii vlani THERMO |SOLAR späťnásobil predaj

Marian Hanzel
By Marian Hanzel October 21, 2007 11:48
THERMO|SOLAR má 40%-ný podiel na britskom trhu solárnych kolektorov

Najväčšiemu slovenskému výrobcovi slnečných kolektorov, spoločnosti THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o., Žiar nad Hronom, sa mimoriadne darí na špecifickom britskom trhu so slnečnými kolektormi. V roku 2006 stúpol export do Veľkej Británie oproti roku 2005 o 431 percent a podľa odhadov anglických partnerov firmy tam majú žiarske kolektory približne 40-percentný trhový podiel. ,,Vďaka vlaňajšiemu predzásobeniu našich veľkoodberateľov sa dynamika predaja za prvých 9 mesiacov roku 2007 znížila, keď dosiahla približne 50 percent z celoročnej úrovne minulého roka. Predpokladáme, že do konca tohto roka nedosiahneme rekordnú úroveň z roku 2006, ale aj tak náš predaj výrazne prevýši úroveň roku 2005“, konštatoval riaditeľ THERMO|SOLARU Žiar, s.r.o., Žiar nad Hronom Ing. Milan Novák.

Dodal, že na veľmi špecifický trh Veľkej Británie sa podarilo preniknúť firme v roku 2002, kedy hneď v štartovacom roku podľa dostupných údajov získala 8-percentný podiel na tamojšom trhu. K nárastu predaja v ďalších rokoch prispeli predovšetkým marketingové aktivity spoločnosti, ktorá je exkluzívnym partnerom spoločnosti THERMO|SOLAR vo Veľkej Británii, ale aj netradičné riešenia vyvinuté špeciálne pre britský trh.

,,Patrili k nim ,,kombi skrutky“, ktorými sa kolektory pripevňujú priamo na bridlicové strechy, bez toho aby bolo potrebné ich rozoberať. Bridlicové strechy sú britskou zvláštnosťou a naše skrutky so špeciálnym tesnením zaručujú nielen rýchlu montáž, ale aj to že sa strecha nepoškodí a nebude tiecť. V typicky britskom daždivom počasí prikladajú tamojší odberatelia ukotveniu kolektorov do bridlicových striech veľký význam“, podotkol M.Novák.

Slnečné kolektory zaznamenali vo Veľkej Británii úspech, napriek tomu, že počet slnečných dní je nižší ako v iných európskych krajinách a tým aj trh s kolektormi je menší. Vyvažuje to však miernejšie počasie v zimných mesiacoch, ktoré postačuje na ohrev teplej úžitkovej vody. Vysoko účinné ploché vákuové kolektory z THERMO|SOLARU dokážu efektívne pracovať aj v zamračenom počasí a pri dobre dimenzovanom zásobníku zabezpečia až 70 percent celoročne potrebnej teplej úžitkovej vody pre rodinný dom. ,,Špecifikom britského trhu je aj prikurovanie v prechodnom období pomocou kozubu. Slnečné kolektory sa používajú nielen na ohrev vody, ale aj na prikurovanie. V kombinácii s kozubom tak dokážu ušetriť značné prostriedky za vykurovanie a hlavná vykurovacia sezóna v rodinnom dome sa podstatne skráti“, uviedol M. Novák.

Využívanie energie slnka postupuje v posledných rokoch do vyšších zemepisných šírok a nadmorských výšok. Globálne otepľovanie a s ním súvisiace zvyšovanie priemerných teplôt paradoxne rozširujú možnosti využívania solárnych zariadení. Ploché vákuové slnečné kolektory z THERMO|SOLARU v Žiari nad Hronom pracujú aj v extrémnych alebo neštandardných podmienkach napríklad na Umwelt-Forschungszentrum Zugspitze, vo výške 2650 m nad morom, na najvyššom štíte Nemecka.

Marian Hanzel
By Marian Hanzel October 21, 2007 11:48

Vyhľadať

Archív