Tri horúce novinky z THERMO|SOLARU na Aquatherme Praha 2005

Marian Hanzel
By Marian Hanzel November 22, 2005 18:11
THERMO|SOLAR je jednotkou na českom trhu

Fotovoltaické systémy na priamu výrobu elektrickej energie zo slnka, nový slnečný kolektor so zlepšenými výkonovými parametrami TS310 a cenovo a výkonovo optimalizovaná zostava na solárnu podporu vykurovania rodinných domov – to sú novinky spoločnosti THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o., Žiar nad Hronom. Firma ich prvý raz predstaví verejnosti na tohtoročnom veľtrhu Aquatherm Praha 2005, v dňoch 22. až 26.11.2005. Informoval o tom riaditeľ THERMO|SOLARU Žiar, s.r.o., Žiar nad Hronom Ing. Milan Novák.

,,ČR je pre THERMO|SOLAR jeden z najdôležitejších trhov. Za prvých 10 mesiacov roka 2005 predstavoval podiel tržieb v ČR na celkových tržbách spoločnosti viac ako 13 %. Podľa výsledkov štatistického prieskumu Ministerstva obchodu a prúmyslu ČR, zverejnených v júli r. 2005, bol trhový podiel spoločnosti THERMO|SOLAR na solárnych systémoch namontovaných v domácnostiach v rokoch 1999 až 2003, s 34 % podielom najväčší. I preto je ČR jediná krajina z nových členských krajín EÚ, kde sa naša firma pravidelne priamo zúčastňuje na odbornom veľtrhu zameranom na klimatizačnú techniku. Účasť zároveň využíva aj na prezentáciu svojich výrobkových inovácií“, vysvetlil M.Novák.

Dodal, že tomu nebude inak ani v tomto roku. Pod typovým označením TS310 predstaví spoločnosť slnečný kolektor so zlepšenými výkonovými parametrami. Tie sa dosiahnu hlavne použitím kolektorovej vane so zlepšenými tepelnoizolačnými vlastnosťami a absorbéra so selektívnou vrstvou so zníženým spätným tepelným vyžarovaním.

Ďalšou novinkou bude cenovo a výkonovo optimalizovaná zostava určená nielen na prípravu teplej vody, ale aj solárnu podporu vykurovania rodinných domov. Srdcom zostavy je centrálny zásobník tepla, na ktorý je možné pripojiť aj ďalšie zdroje tepla (tepelné čerpadlo, kotol na plyn, alebo pevné palivo vrátane biomasy). Spoločnosťou dodávaný elektronický riadiaci systém vie zaistiť maximálne využitie solárneho tepla pri efektívnej skladbe spotreby ostatných energetických zdrojov.

,,Veľkú pozornosť iste vzbudia aj fotovoltaické systémy na priamu výrobu elektrickej energie zo slnka, ktoré spoločnosť prvýkrát verejne predstaví v Prahe. Modulárne zostavy sa skladajú z fotovoltaických panelov rovnakého vzhľadu a rozmerov ako majú termické kolektory TS. To umožní, s využitím existujúcich upevňovacích konštrukcií, vytvárať architektonicky jednotné energetické strechy domov“, upozornil M.Novák. Týmto krokom podľa neho reaguje spoločnosť THERMO|SOLAR na novo pripravené rozšírenie dotačnej politiky ČR na podporu výrobu elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov, ktorá vstúpi do platnosti od 1.1.2006.

,,Rozvodné závody, podobne ako v Nemecku budú mať povinnosť vykúpiť v cene 13,20 Kč za kWh elektrickú energiu z fotovoltaiky, pričom táto cena je garantovaná po dobu 15 rokov. Tým sa garantuje nielen návratnosť investície ale aj jej primerané zhodnotenie. O niečom podobnom môžeme na Slovensku iba snívať, pretože u nás neexistuje žiadna investičná ani iná podpora fyzických osôb v ich stimulácii využívať obnoviteľné energetické zdroje“, uzavrel M.Novák.

Marian Hanzel
By Marian Hanzel November 22, 2005 18:11

Vyhľadať

Archív