THERMO|SOLAR vystavuje na najväčšom svetovom solárnom veľtrhu novinky

Marian Hanzel
By Marian Hanzel June 9, 2010 13:21
Predstavenie novej rady kolektorov

Slovensko-nemecký spoločný podnik THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o., Žiar nad Hronom sa zúčastňuje na najväčšom solárnom veľtrhu na svete Intersolar Mníchov, v dňoch 9.-11. 6.2010. Okrem celého výrobného sortimentu predstavuje na veľtrhu aj novinku – kolektor s novým dizajnom lisovanej kolektorovej vane s plochou 2,5 m2. Účasť THERMO|SOLARU bola podporená grantom v rámci operačného programu Konkurencieschopnosť a hospodársky rast, ktorý sprostredkúva agentúra SARIO. Tématicky je veľtrh zameraný na solárne termické a fotovoltaické zariadenia, vlani sa ho zúčastnilo 1414 vystavovateľov zo 40 krajín a navštívilo ho 59. 000 návštevníkov zo 145 krajín. Informoval o tom riaditeľ THERMO|SOLARU Ing. Milan Novák.

,,Predpokladáme, že veľký záujem odbornej i laickej verejnosti pritiahne prezentácia viac ako 5 ročných skúseností THERMO|SOLARU s realizáciami využívajúcimi kombináciu tepelných čerpadiel a vákuových plochých kolektorov. Tento typ slnečných kolektorov vyrába THERMO|SOLARU ako jediný na svete. V danej kombinácii nasadenie vákuového plochého kolektora popri výraznejších energetických ziskoch znamená aj odstránenie nebezpečenstva kondenzácie vodných pár v interiéri kolektora“, konštatoval M.Novák.

Ďalej poukázal nato, že Nemecko je celosvetovým lídrom v obnoviteľných zdrojoch energie a nemecký trh je pre THERMO|SOLAR najdôležitejší, lebo tam tradične umiestňuje cca tretinu produkcie a zaujíma na ňom popredné postavenia v rebríčkoch namontovaných slnečných kolektorov (cca 6.-8.miesto).

,,Situácia na Slovensku je pozitívne ovplyvnená hlavne vďaka pokračujúcim štátnym dotáciám na zavedenie slnečných kolektorov. V súčasnosti je najvhodnejší čas na kúpu slnečných kolektorov. Ceny sú po predchádzajúcom poklese prijateľné a navyše výslednú cenu solárnej zostavy zlacňuje v SR už rok existujúca štátna podpora. Táto situácia však dlho nepotrvá. Na svetových burzách medziročne vzrástli ceny medi a ďalších kovov. Je len otázkou času, kedy budú výrobcovia nútení premietnuť rast cien vstupov do realizačných cien. Pre občanov je v súčasnosti kúpa dotovanej solárnej zostavy na prípravu teplej vody najvýhodnejšou za posledných 15 rokov“, konštatoval M. Novák.

Dodal, že štát aj v tomto roku poskytuje zvýšené dotácie, vo výške až 200 eur na m2 absorbčnej plochy slnečných kolektorov. V praxi to znamená, že dotácia pokryje približne 30 % z konečnej ceny solárnej zostavy na kľúč aj s montážou, pričom počas praxou potvrdenej životnosti na úrovni 30 rokov sa solárny systém aj pri dnešných cenách energií niekoľkokrát zaplatí. Zariadenie pritom ušetrí až 70% z nákladov na prípravu teplej vody pre domácnosti. Najlacnejší certifikovaný solárny systém pri dodávke na kľúč od THERMO|SOLARU stojí po započítaní štátnej dotácie iba 2320 eur. Slúži na prípravu teplej vody v rodinných domoch, má 200 l zásobník pre 2-3 osoby. Výhodou slnečných kolektorov, v porovnaní s inými zdrojmi energie je to, že slnečné kolektory si vyžadujú investíciu v podstate iba raz. Po namontovaní solárneho systému už žiadne ďalšie väčšie výdavky občan nemá a nasledujúcich 30 a viac rokov má podstatnú časť teplej vody zadarmo. Šetrí na usporenom plyne, elektrine, alebo pevnom palive. V podstate jediná údržba, ktorá je za 30-40 rokov životnosti potrebná, je výmena nemrznúcej zmesi v primárnom systéme raz za cca 6 rokov.

Marian Hanzel
By Marian Hanzel June 9, 2010 13:21

Vyhľadať

Archív