THERMO|SOLAR víta snahu MH o obnovenie dotácií na OZE

Marian Hanzel
By Marian Hanzel May 19, 2012 14:55

Najväčší slovenský výrobca slnečných kolektorov, THERMO|SOLAR Žiar, s. r. o., Žiar nad Hronom víta dnešné vyhlásenie Ministerstva hospodárstva SR (MH), že by rado obnovilo dotácie pre domácnosti na kúpu slnečných kolektorov a kotlov na biomasu a to už od budúceho roka. Zastavil by sa tak dramatický prepad predaja slnečných kolektorov na Slovensku, ku ktorému došlo po zastavení dotácií v závere roku 2011 a prácu by našli aj mnohí montážnici, ktorí o ňu v dôsledku prepadu predaja prišli. Informoval o tom riaditeľ THERMO|SOLARU Ing. Milan Novák.

,,Dúfame, že sa Ministerstvu hospodárstva podarí prekonať skutočnosť, že s dotáciami sa nepočíta v štátnom rozpočte nielen v tomto roku, ale ani v rokoch 2013 či 2014 a že sa mu podarí získať prostriedky na tento program už pri zostavovaní rozpočtu na budúci rok. Slovensko tým získa nielen pracovné miesta, ale obnovením podpory obnoviteľných zdrojov energií (OZE) pre obyvateľstvo zároveň bude plniť záväzky SR voči EU“, konštatoval M.Novák.

Ďalej poukázal na to, že predchádzajúce dotácie boli historicky jedinou reálnou podporou využívania termických slnečných kolektorov a kotlov na biomasu, ku ktorej mali prístup všetci obyvatelia a nie iba vybrané subjekty. Podporu zaviedla predchádzajúca vláda Róberta Fica ako jedno z protikrízových opatrení v roku 2009. Celkovo bolo od apríla 2009 vyčlenených 8 mil. €, ale reálne sa vyčerpalo iba cca 6,5 mil. €.

,,Poklesom predaja kolektorov štát prišiel o značné prostriedky. Dotácie boli totiž iba v sume o niečo vyššej, než sú dopady z toho, o čo SR prišla znížením príjmov z DPH za predaj solárnych systémov a daní a odvodov z miezd zamestnancov, výrobcov a montážnikov a pomernej časti odvodov zo ziskov, nehovoriac aj o možných príspevkoch pre nezamestnaných. Skúsenosti z Nemecka, ktoré je svetovým lídrom vo využívaní OZE, ukazujú, že zmeny v dotačnej politike majú na trh horší vplyv, ako keby dotácie neboli vôbec. Veď cca 90 percent všetkých solárnych zostáv pre obyvateľstvo sa na Slovensku predávalo s využitím dotácií“, upozornil M.Novák.
Marian Hanzel
By Marian Hanzel May 19, 2012 14:55

Vyhľadať

Archív