THERMO|SOLAR v rámci rozvojovej pomoci dodá 272 solárnych kolektorov do Zrenjaninu

Marian Hanzel
By Marian Hanzel September 10, 2009 12:23

Slovenské slnečné kolektory budú ohrievať vodu v nemocnici vo Vojvodine

Poslednú časť dodávky slnečných kolektorov odoslali tento týždeň z THERMO|SOLARU Žiar s.r.o., Žiar nad Hronom, do mesta Zrenjanin v srbskej Vojvodine, kde žije početná slovenská menšina. V rámci Slovenskej oficiálnej rozvojovej pomoci (ODA) sa v Zrenjanine realizuje zaujímavý projekt, za viac ako 281 000 €, ktorý rieši ohrev pitnej vody (OPV) pre Všeobecnú nemocnicu a Stredoškolský internát, pomocou 272 slnečných kolektorov. Z uvedenej sumy predstavuje príspevok ODA 216 000 €, THERMO|SOLAR prispieva čiastkou viac ako 43 000 € a samotní príjemcovia vkladajú do projektu 22 500 €. Informoval o tom zástupca riaditeľa THERMO|SOLAR Žiar s.r.o., Žiar nad Hronom Ing. Ján Tomčiak.

,,Začiatkom tohto roku Slovenská agentúra pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu (SAMRS) dodatočne schválila finančné prostriedky na realizáciu dvoch veľkých solárnych termických systémov v meste Zrenjanin, kde žije silná komunita Slovákov. K dnešnému dňu je už namontovaných 72 ks kolektorov na Stredoškolskom internáte a tento týždeň odišla posledná časť dodávky pre Všeobecnú nemocnicu. V tej bude namontovaných celkom 200 ks slnečných kolektorov TS 300. Zaujímavosťou je to, že samotné kolektory budú tvoriť prekrytie parkoviska pre osobné motorové vozidlá zamestnancov a návštevníkov nemocnice. Technicky i finančne náročnú pomocnú oceľovú konštrukciu zafinancoval Provinčný sekretariát Autonómnej provincie Vojvodina. Tento projekt realizovaný v rámci ODA prispeje nielen k zlepšeniu infraštruktúry v meste Zrenjanin, ale má aj výrazný propagačný efekt slovenských výrobkov v Srbsku. Už dnes sú predrokované ďalšie zaujímavé objekty z rôznych oblastí života, ktoré chcú aktívne využívať slnečnú energiu. Keď sa ukončí realizácia celého projektu, budeme o ňom podrobnejšie informovať. Dôležité bude celkové vyhodnotenie projektu na základe plánovaného takmer ročného monitorovania práce a výsledkov oboch solárnych systémov. v tomto meste“, konštatoval J.Tomčiak.

Najväčší slovenský výrobca slnečných kolektorov THERMO|SOLAR Žiar s.r.o., Žiar nad Hronom, sa už zúčastnil na podobnom projekte v bývalej Juhoslávii, keď po ročnej skúšobnej prevádzke firma odovzdala koncom roku 2007 do trvalej prevádzky v Čiernej Hore solárny systém na prípravu OPV v Klinickom centre v meste Podgorica. V rámci Slovenskej oficiálnej rozvojovej pomoci Slovak Aid tam pripravuje 81 kolektorov HELIOSTAR 300 v letnom období 12 až 15-tisíc litrov teplej vody denne, pre Detskú nemocnicu. Výsledky práce slnečných kolektorov sú o cca 60% lepšie ako v podmienkach Slovenska. Je to dané predovšetkým vynikajúcimi klimatickými podmienkami, ale aj režimom prevádzky

THERMO|SOLAR je najväčším výrobcom slnečných kolektorov v postkomunistickej Európe. Podľa najnovších štatistických hodnotení švajčiarskej banky Sarasin a nemeckého odborného časopisu Sonne Wind und Wärme, patrí spoločnosť THERMO|SOLAR do prvej desiatky najväčších európskych výrobcov termických slnečných kolektorov. Ojedinelý je však rozsah výroby, pretože v jednom výrobnom závode v Žiari nad Hronom má firma nielen montáž slnečných kolektorov, ale aj výrobu selektívnych konverzných vrstiev, lisovňu kolektorových vaní a výrobu podporných konštrukcií na kolektory. Silnou stránkou spoločnosti je aj výskum a vývoj realizovaný vlastnými silami alebo v kooperácii so slovenskými univerzitami prípadne zahraničnými inštitúciami.

THERMO|SOLAR v súčasnosti predáva na Slovensku cca 10% produkcie, zvyšok smeruje hlavne na európske trhy. Celkovo firma vyváža do 44 krajín sveta. Firma tradične najväčšiu časť produkcie umiestňuje v Nemecku, ktoré je európskym lídrom v počte namontovaných solárnych systémov. Veľmi silnú pozíciu má aj na českom a maďarskom trhu a vo Veľkej Británii. Významný je aj predaj v Španielsku, Rakúsku, Taliansku, Francúzsku, Holandsku, Poľsku, Rumunsku, Slovinsku, Ukrajine i v ďalších európskych krajinách. THERMO|SOLAR vyváža i do USA, Kanady, Mexika a niektorých afrických a ázijských štátov.

Marian Hanzel
By Marian Hanzel September 10, 2009 12:23

Vyhľadať

Archív