THERMO|SOLAR na Racioenergii so štyrmi novinkami

Marian Hanzel
By Marian Hanzel March 20, 2007 12:01
Nový slnečný kolektor TS310 s európskou značkou kvality

Nový typ slnečného kolektora TS 310, nový typ regulátora s tlakovým senzorom pre primárny solárny okruh, inovované typy konštrukcií na upevnenie kolektorov na šikmých strechách i rovných plochách a predizolované flexibilné nerezové rúry uľahčujúca montáž kolektorov, sú novinkami z produkcie THERMO|SOLARU Žiar, s.r.o., Žiar nad Hronom. Najväčší slovenský výrobca slnečných kolektorov sa nimi premiérovo predstaví na veľtrhu Coneco-Racioenergia, v dňoch 20. – 24. 3. 2006 na bratislavskom výstavisku Incheba. Informoval o tom riaditeľ THERMO|SOLARU Ing. Milan Novák, CSc.

,,Do súťaže o Zlatú plaketu veľtrhu Racioenergia prihlásila spoločnosť THERMO|SOLAR Žiar tento rok nový typ slnečného kolektora TS 310. Kolektor má zlepšené výkonové parametre a ako prvý výrobok tohto druhu zo Slovenska, získal v decembri minulého roka európsku značku kvality Solar-Keymark. Nový typ regulátora s tlakovým senzorom zas umožňuje snímať zmeny tlaku v primárnom solárnom okruhu, priamo v mieste umiestnenia spotrebiča tepla a nie je teda potrebné ťahať káble k senzorom upevneným na kolektoroch, často na zle dostupných miestach striech”, konštatoval M.Novák.

Dodal, že premiéru majú aj inovované typy konštrukcií na upevnenie kolektorov na šikmých strechách i rovných plochách. Zalisované matice v hliníkových konštrukciách uľahčia a skrátia dobu montáže kolektorov. Ďalšou novinkou uľahčujúcou montáž kolektorov sú predizolované flexibilné nerezové rúry. Ich výhodou oproti iným typom potrubných rozvodov je veľmi jednoduchá možnosť ich tvarovania, upevňovania a spájania.

,,Naša spoločnosť už od roku 1998 výraznejšie nezmenila cenu svojho najpredávanejšieho typu slnečného kolektora TS a to aj napriek výraznému rastu cien všetkých druhov materiálov a energií. V prípade medi sa za toto obdobie cena zvýšila až štvornásobne a hliníka takmer dvojnásobne. Bolo to možné iba vďaka neustálym technologickým a výrobkovým inováciám a zvyšovaniu objemu výroby, ktoré nám umožnili zlepšovať kvalitu výrobkov bez adekvátneho zvýšenia cien”, vyhlásil M.Novák.

Poukázal aj na to, že z tohtoročných noviniek predstavených na Conecu je zrejmé, že rovnakú pozornosť THERMO|SOLAR venuje aj znižovaniu prácnosti pri montáži solárnych systémov, z čoho profitujú s ním spolupracujúce montážne firmy. To firme umožňuje, napriek neustále rastúcej konkurencii, upevať si svoje postavenie medzi prvou desiatkou najväčších výrobcov slnečných kolektorov v Európe.

V roku 2004 získal THERMO|SOLAR Zlatú plaketu veľtrhu Racioenergia za novátorskú konštrukciu pre TS300 a v roku 2006 rovnako zabodovala novinka – zostava TSOlymp, vyvinutá v spolupráci so spoločnosťou Embra Brno. Tá má centrálny zásobník tepla, do ktorého je integrovaný zásobník na teplú vodu. Na centrálny zásobník je napojená kachľová pec na drevo Olymp, so zabudovaným teplovodným výmenníkom a slnečné kolektory TS. Zostava TS Olymp predstavuje z ekonomického a ekologického hľadiska mimoriadne zaujímavú možnosť zásobovania rodinného domu teplom, takmer nezávislú od vonkajších energetických sietí.

Okrem spomínaných noviniek sa THERMO|SOLAR aj tento rok predstaví v Inchebe s celou svojou produkciou, ktorej dominujú slnečné kolektory. Firma už tradične supluje nedostatočnú podporu štátu využívaniu a osvete slnečnej energie, keď zákazníkom približuje možnosti čerpania podpory zo štrukturálnych fondov EU pri využívaní slnečnej energie, či používanie slnečných kolektorov na predohrev vody pre sídliská.

Marian Hanzel
By Marian Hanzel March 20, 2007 12:01

Vyhľadať

Archív