THERMO|SOLAR na Racioenergii s tromi novinkami

Marian Hanzel
By Marian Hanzel April 4, 2006 11:38
TS310 sa výkonom zaradí medzi svetovú špičku slnečných kolektorov

Novovyvinutý typ slnečného kolektora Ts310, ostrovný fotovoltaický systém a zostava slnečných kolektorov so zásobníkom teplej vody a kachľovou pecou – TS Olymp, sú novinkami z produkcie THERMO|SOLARU Žiar, s.r.o., Žiar nad Hronom. Najväčší slovenský výrobca slnečných kolektorov sa nimi premiérovo predstaví na trojvýstave Coneco-Racioenergia-Climatherm, v dňoch 4. – 8. 4. 2006 na bratislavskom výstavisku Incheba. Informoval o tom riaditeľ THERMO|SOLARU Ing. Milan Novák, CSc.

,,Premiéru má novovyvinutý typ slnečného kolektora TS310, ktorý by sa mal použitými zlepšeniami na zvýšenie výkonových parametrov, zaradiť medzi najvýkonnejšie ploché termické slnečné kolektory na svete. Použili sme pri ňom naše jedinečné a patentovou prihláškou chránené spojenie absorbéra s rúrkovým registrom, zabezpečujúce vynikajúci prestup tepla z absorbéra do teplonosnej kvapaliny. Hlbšia lisovaná kolektorová vaňa oproti predchodcovi TS300 umožňila zvýšiť o cca 50 % hrúbky minerálnych izolácií. Použitím vákuovo naparovanej selektívnej konverznej vrstvy sa zas znížilo spätné vyžarovanie tepla z absorbéra viac ako o polovicu. A posledné vylepšenie – solárne sklo s obojstrannou antireflexnou povrchovou úpravou zlepší priepustnosť svetla o približne 4 %”, vysvetlil M.Novák.

Ďalej uviedol,že napriek vyššej cene predpokladá, že nájde uplatnenie tam, kde sa vyžadujú vyššie výstupné teploty (na úrovni 70 – 100°C) a to hlavne pri rôznych priemyselných aplikáciách alebo veľmi perspektívnom solárnom chladení.

Druhá novinka – ostrovný fotovoltaický systém, je určená pre miesta bez prístupu k elektrickej energii alebo pre autonómnu prevádzku termických solárnych zariadení. Zostava obsahuje 1 alebo 2 fotovoltaické panely s maximálnym výkonom 200 až 240 Wp, menič so zabudovaným regulátorom nabíjania a dva kusy solárnych akumulátorov. ,,Zaujímavosťou tejto zostavy je, že fotovoltaické panely majú rovnaké rozmery a dizajn ako termické slnečné kolektory TS a je preto možná ich ľubovoľná kombinácia v spoločných zostavách a zabezpečenie úplnej nezávislosti výroby solárneho tepla od vonkajších zdrojov elektrickej energie”, konštatoval M.Novák

Tretia novinka – zostava TS Olymp, bola vyvinutá v spolupráci so spoločnosťou Enbra Brno a THERMO|SOLAR ju prihlásil na výstave do súťaže o najlepší exponát. Pozostáva z centrálneho zásobníka tepla, do ktorého je integrovaný zásobník na teplú vodu. Na centrálny zásobník je napojená kachľová pec na drevo Olymp, so zabudovaným teplovodným výmenníkom a slnečné kolektory TS. Veľkosť zostavy je možné prispôsobiť potrebám zákazníka. Zostava TS Olymp predstavuje z ekonomického a ekologického hľadiska mimoriadne zaujímavú možnosť zásobovania rodinného domu teplom, takmer nezávislú od vonkajších energetických sietí.

Okrem spomínaných noviniek sa THERMO|SOLAR predstaví v Inchebe s celou svojou produkciou, ktorej dominuje rad slnečných kolektorov TS. Firma už tradične supluje nedostatočnú podporu štátu využívaniu a osvete slnečnej energie, keď zákazníkom približuje možnosti čerpania podpory zo štrukturálnych fondov EU pri využívaní slnečnej energie, či používanie slnečných kolektorov na predohrev vody pre sídliská. Predvlani získal THERMO|SOLAR Zlatú plaketu veľtrhu Racioenergia za novátorskú konštrukciu pre TS300.

Marian Hanzel
By Marian Hanzel April 4, 2006 11:38

Vyhľadať

Archív