V televíznej relácii „S energiou efektívne“ vám poradia odborní konzultanti z poradenských centier ŽIŤ ENERGIOU

Marian Hanzel
By Marian Hanzel September 10, 2019 10:26

Zaujíma vás, ako neplytvať energiou a ako efektívne využívať obnoviteľné zdroje? Vypočujte si rady odborných konzultantov Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry z poradenských centier ŽIŤ ENERGIOU v televíznej relácii „S energiou efektívne“.

Odporúčania, ako rozumne hospodáriť s energiou, ale aj upozornenia, aké sú výhody a obmedzenia jednotlivých zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie môžete sledovať v nasledujúcich týždňoch v siedmich častiach relácie s názvom „S energiou efektívne“ na televízii TA3. Všetky relácie sú po odvysielaní k dispozícii v televíznom archíve.

„V piatich častiach relácie odborní konzultanti domácnostiam poradia, čo možno očakávať od využívania obnoviteľných zdrojov energie a na čo si dať pozor. V poradenských centrách ŽIŤ ENERGIOU už štyri roky pomáhajú aj záujemcom o podporu z národného projektu Zelená domácnostiam, ich odporúčania vychádzajú z najčastejších otázok a situácií, ktoré riešili,“ uviedla generálna riaditeľka SIEA Alexandra Velická.

Jednotlivé relácie budú venované tepelným čerpadlám, solárnym kolektorom a fotovoltickým panelom. „Na fotovoltické inštalácie sú podľa našich skúseností domácnosti pripravené najmenej, preto sme im vyhradili dve časti,“ uviedol odborný konzultant SIEA z poradenského centra ŽIŤ ENERGIOU v Banskej Bystrici Michal Ilovič.

Odvysielaná už bola relácia na tému „Komu sa oplatí fotovoltika“. Dozviete sa v nej, od čoho závisí návratnosť investície do fotovoltických systémov a pre ktorú domácnosť sú vhodné. V 4. časti relácie s názvom „Fotovoltika bezpečne a spoľahlivo“ poskytnú odborní konzultanti prehľad odporúčaní, ako postupovať pri výbere vhodného riešenia, na čo si dať pozor pri hľadaní dodávateľa, čo by mal obsahovať projekt a aké sú najčastejšie chyby, ktoré môžu inštaláciu skomplikovať alebo znížiť využiteľnosť zariadenia.

Pre všetkých, ktorých zaujíma, ako môžu znížiť spotrebu energie v domácnosti, sú určené tri z relácií. Ako prvá bola zaradená relácia na tému „Ako neplytvať teplom v bytovom dome“. V utorok 17.9.2019 bude odvysielaná relácia na tému „Ako neplytvať teplou vodou v bytovom dome“ a ako posledná bude uvedená časť na aktuálnu tému „Ako zabrániť prehrievaniu vnútorného prostredia“.

Tieto tri relácie prinesú praktické rady, ako znížiť spotrebu a náklady na energiu v bytoch i rodinných domoch. Nechýbajú informácie o správnom používaní termoregulačných hlavíc, optimálnom vetraní či užitočných pomocníkoch na znižovanie spotreby vody. Pre majiteľov bytov sú tam navyše odporúčania, aké opatrenia je možné zrealizovať v rámci celého bytového domu.

 

Termíny vysielania jednotlivých častí budeme priebežne dopĺňať.

 

Témy relácií „S energiou efektívne“

  1. Ako neplytvať teplom v bytovom dome – premiéra 20.8. 2019 o 16:30 h, repríza 23.8.2019 o 21:15 h
  2. Komu sa oplatí fotovoltika – premiéra 4.9.2019 o 16:30 h, repríza 6.9.2019 o 21:15 h
  3. Ako neplytvať teplou vodou v bytovom dome – premiéra 17.9.2019 o 16:25 h, repríza 19.9.2019 o 21:05 h
  4. Fotovoltika bezpečne a spoľahlivo – premiéra 24.9.2019 o 16:30 h, repríza 26.9.2019 o 21:10 h
  5. Komu sa oplatia solárne kolektory
  6. Komu sa oplatia tepelné čerpadlá
  7. Ako zabrániť prehrievaniu  vnútorného prostredia

Termíny vysielania jednotlivých častí budú priebežne dopĺňané. Všetky odvysielané relácie sú dostupné v televíznom archíve TA3.

Bezplatné energetické poradenstvo môžete využiť osobne v poradenských centrách Žiť energiou v Bratislave, Banskej Bystrici, Trenčíne, Košiciach a najnovšie aj v Žiline. Odborných konzultantov môžete kontaktovať aj prostredníctvom  e-mailu alebo bezplatnej telefonickej linky 0800 199 399. Projekt ŽIŤ ENERGIOU je financovaný z prostriedkov Európskej únie prostredníctvom Operačného programu Kvalita životného prostredia.

Príspevok je prevzatý z oficiálneho webu programu Zelená domácnostiam.

Marian Hanzel
By Marian Hanzel September 10, 2019 10:26
Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment
View comments

Write a comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Vyhľadať

Archív