Štátne dotácie zatraktívnili ceny slnečných kolektorov

Marian Hanzel
By Marian Hanzel May 17, 2010 13:22
Kupujte slnečné kolektory, lacnejšie nebudú

V súčasnosti je najvhodnejší čas na kúpu slnečných kolektorov. Ceny sú po predchádzajúcom poklese prijateľné a navyše výslednú cenu solárnej zostavy zlacňuje v SR už rok existujúca štátna podpora. Táto situácia však dlho nepotrvá. Na svetových burzách v posledných mesiacoch vzrástli ceny medi a ďalších kovov a v Nemecku, ktoré je celosvetovým lídrom v obnoviteľných zdrojoch energie, sa očakáva už v tomto roku rozhýbanie odbytu slnečných kolektorov. Na Slovensku sa rok po vyhlásení štátnej podpory vyčerpala cca štvrtina z vyčlenených 8 miliónov eur na slnečné kolektory a biomasu. Informoval o tom Ing. Milan Novák, riaditeľ najväčšieho slovenského výrobcu slnečných kolektorov – firmy THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o., Žiar nad Hronom.

,,Na svetových burzách rástla cena medi päť štvrťrokov po sebe a v apríli 2010 sa dostala na 20 mesačné maximum, čo bolo najviac od augusta 2008. Za prvé tri mesiace tohto roku meď zdražela o 6,5%. V súčasnosti nastala mierna korekcia rastu, ale očakáva sa že rast bude pokračovať. Pritom meď spolu s hliníkom, ktorého cena tiež narástla, sú najdrahšími súčasťami slnečných kolektorov. Je len otázkou času, kedy budú výrobcovia nútení premietnuť rast cien vstupov do realizačných cien. Súčasná ekonomika výroby je na hrane rentability. Pre občanov je v súčasnosti kúpa dotovanej solárnej zostavy na prípravu teplej vody najvýhodnejšou za posledných 15 rokov“, konštatoval M. Novák.

Ďalej poukázal na to, že kúpa solárnej zostavy na prípravu teplej vody pomocou slnečných kolektorov je aj v roku 2010 v SR pre občanov výhodná. Štát aj v tomto roku poskytuje zvýšené dotácie, vo výške až 200 eur na m2 absorbčnej plochy slnečných kolektorov. V praxi to znamená, že dotácia pokryje približne 30 % z konečnej ceny solárnej zostavy na kľúč aj s montážou, pričom počas praxou potvrdenej životnosti na úrovni 30 rokov sa solárny systém aj pri dnešných cenách energií niekoľkokrát zaplatí. Zariadenie pritom ušetrí až 70% z nákladov na prípravu teplej vody pre domácnosti. Najlacnejší certifikovaný solárny systém pri dodávke na kľúč od THERMO|SOLARU stojí po započítaní štátnej dotácie iba 2320 eur. Slúži na prípravu teplej vody v rodinných domoch, má 200 l zásobník pre 2-3 osoby.

Výhodou slnečných kolektorov, v porovnaní s inými zdrojmi energie je to, že slnečné kolektory si vyžadujú investíciu v podstate iba raz. Po namontovaní solárneho systému už žiadne ďalšie väčšie výdavky občan nemá a nasledujúcich 30 a viac rokov má podstatnú časť teplej vody zadarmo. Šetrí na usporenom plyne, elektrine, alebo pevnom palive. V podstate jediná údržba, ktorá je za 30-40 rokov životnosti potrebná, je výmena nemrznúcej zmesi v primárnom systéme raz za cca 6 rokov.

Hospodárska kríza sa výrazným spôsobom podpísala na solárnom biznise v roku 2009, kedy nastali prepady predaja slnečných kolektorov vo väčšine krajín vo výškach desiatok percent. Už v marci tohto roku sa však objavili náznaky zlepšenia situácie a apríl a máj sú ešte sľubnejšie. Situácia na Slovensku je pozitívne ovplyvnená hlavne vďaka pokračujúcim štátnym dotáciám na zavedenie slnečných kolektorov.

Marian Hanzel
By Marian Hanzel May 17, 2010 13:22

Vyhľadať

Archív