Špeciálne skrutky pre bridlicové strechy

Marian Hanzel
By Marian Hanzel October 26, 2003 16:40
THERMO|SOLAR prenikol so slnečnými kolektormi aj na upršaný britský trh

Na veľmi špecifický trh Veľkej Británie sa podarilo preniknúť najväčšiemu slovenskému výrobcovi slnečných kolektorov, firme THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o., Žiar nad Hronom. Po vlaňajšom štartovacom roku, kedy tam firma predala 1,8-tisíc metrov štvorcových kolektorov – čo je podľa dostupných údajov 8-percentný podiel na tamojšom trhu, očakáva v tomto a nasledujúcich rokoch nárast predaja. Prispieť k tomu majú aj špeciálne ,,kombi skrutky“, ktorými sa kolektory pripevňujú priamo na bridlicové strechy, bez toho aby bolo potrebné ich rozoberať. Bridlicové strechy sú britskou zvláštnosťou a žiarske patentované skrutky so špeciálnym tesnením zaručujú nielen rýchlu montáž, ale aj to že sa strecha nepoškodí a nebude tiecť. Informoval o tom riaditeľ THERMO|SOLARU Žiar, s.r.o., Žiar nad Hronom Ing. Milan Novák.

Podotkol pritom, že v typicky britskom daždivom počasí prikladajú tamojší odberatelia ukotveniu kolektorov do bridlicových striech veľký význam. Slnečné kolektory zaznamenávajú sľubný vzostup predaja na zatiaľ malom trhu, napriek tomu, že počet slnečných dní je vo Veľkej Británii nižší ako v iných európskych krajinách. Vyvažuje to však miernejšie počasie v zimných mesiacoch, ktoré postačuje na ohrev teplej úžitkovej vody. Vysoko účinné ploché vákuové kolektory z THERMO|SOLARU dokážu efektívne pracovať aj v zamračenom počasí a pri dobre dimenzovanom zásobníku zabezpečia až 70 percent celoročne potrebnej teplej úžitkovej vody pre rodinný dom.

,,Ďalším špecifikom britského trhu je prikurovanie v prechodnom období pomocou kozubu. Slnečné kolektory sa používajú nielen na ohrev vody, ale aj na prikurovanie. V kombinácii s kozubom tak dokážu ušetriť značné prostriedky za vykurovanie a hlavná vykurovacia sezóna v rodinnom dome sa podstatne skráti“, uviedol M. Novák.

Využívanie energie slnka postupuje v posledných rokoch do vyšších zemepisných šírok a nadmorských výšok. Globálne otepľovanie a s ním súvisiace zvyšovanie priemerných teplôt paradoxne rozširujú možnosti využívania solárnych zariadení. Ploché vákuové slnečné kolektory TS400 z THERMO|SOLARU v Žiari nad Hronom pracujú aj v extrémnych alebo neštandardných podmienkach napríklad na Umwelt-Forschungszentrum Zugspitze vo výške 2650m nad morom v nemeckých Alpách.

V tomto roku prerazili aj do Maroka, kde ohrievajú vodu pre hotelový komplex v Marrakéši. Úspešne zásobujú energiou aj české veľvyslanectvo v Tunise, slovenské a české veľvyslanectvá v indickom Dillí, hotely v egyptskej Káhire, inštalované sú aj v Botswane a v Ománe pri príprave pitnej vody z morskej.

Marian Hanzel
By Marian Hanzel October 26, 2003 16:40

Vyhľadať

Archív