Slovensko pomôže 168 kolektormi hendikepovaným deťom

Marian Hanzel
By Marian Hanzel November 5, 2010 13:08
THERMO|SOLAR pripravuje už tretí projekt pre Balkán

Najväčší slovenský výrobca slnečných kolektorov – firma THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o., Žiar nad Hronom pripravuje realizáciu troch solárnych systémov spolu so 168 slnečnými kolektormi, pre hendikepované deti v detských domovoch v Srbsku. Pôjde už o tretiu realizáciu projektu v rámci oficiálnej slovenskej pomoci zahraničiu Slovak Aid pre Balkán. Informoval o tom zástupca riaditeľa THERMO|SOLARU Ján Tomčiak.

,,V rámci tohtoročných víziev pre zahraničnú pomoc schválila Projektová komisia Slovak Aid projekt s názvom „Slnečná energia pre hendikepované deti v Srbsku“ z dielne THERMO|SOLARU. Projekt pôvodne počítal s inštaláciou celkom 208 kusov plochých termických kolektorov v troch ústavoch pre hendikepované deti v Srbsku a s jedným v Kosove. Po zohľadnení niektorých zmien v slovenskej oficiálnej rozvojovej pomoci vypadol objekt v Kosove a ostali iba tri domovy v Srbsku. Jeden je umiestnený v Subotici na severe krajiny v provincii Vojvodina, druhý na východe v Stamnici a tretí v strednom Srbsku v meste Kragujevac. Spolu bude po spomínaných úpravách nainštalovaných 168 kusov kolektorov s plochou 336 m2“, povedal J.Tomčiak.

Poukázal aj na to, že okrem nemalých ekonomických a sociálnych dopadov bude mať projekt významný prínos pre životné prostredie. Nainštalované slnečné kolektory znížia ročné emisie CO2 približne o 120 ton. Partnerom na srbskej strane je Ministerstvo práce a sociálnych vecí, čo dáva celému projektu patričný punc.,,Samotná realizácia solárnych systémov prebehne na budúci rok a následne budú všetky tri systémy celý rok monitorované a vyhodnocované. THERMO|SOLARU sa osvedčilo v podobných prípadoch prepojiť prostredníctvom internetového pripojenia riadiace systémy priamo na Slovensko a takto mať celé zariadenie neustále pod kontrolou.

THERMO|SOLAR Žiar s.r.o., Žiar nad Hronom sa už zúčastnil na dvoch podobných projektoch v Srbsku aj v Čiernej Hore. Pred rokom inštaloval dva zaujímavé solárne systémy na ohrev teplej vody v severosrbskom meste Zreňanin v provincii Vojvodina. Jeden z nich s počtom 200 kusov slnečných kolektorov TS 300 využíva Všeobecná nemocnica Zreňanin a druhý pozostávajúci zo 72 kusov týchto kolektorov je v prevádzke v stredoškolskom internáte. Obidva boli zrealizované v rámci programu Slovak AID- Slovenskej oficiálnej rozvojovej pomoci na jeseň 2009 s 20-percentným finančným prispením THERMO|SOLARU Žiar, s.r.o., Žiar nad Hronom.

Koncom roku 2007 firma po ročnej skúšobnej prevádzke odovzdala do trvalej prevádzky solárny systém na prípravu OPV v Klinickom centre v meste Podgorica v Čiernej Hore. V rámci Slovenskej oficiálnej rozvojovej pomoci Slovak Aid tam pripravuje 81 kolektorov HELIOSTAR 300 v letnom období 12 až 15-tisíc litrov teplej vody denne, pre Detskú nemocnicu.

Marian Hanzel
By Marian Hanzel November 5, 2010 13:08

Vyhľadať

Archív