Slovenská pomoc kolektormi z THERMO|SOLARU je úspešná

Marian Hanzel
By Marian Hanzel October 12, 2010 13:11
Vodu v nemocnici a internáte v Zreňanine už rok zohrievajú slnečné kolektory

Po ročnej skúšobnej prevádzke bude na záverečnom seminári v decembri 2010 vyhodnotená prevádzka dvoch zaujímavých solárnych systémov na ohrev teplej vody v severosrbskom meste Zreňanin v provincii Vojvodina. Jeden z nich s počtom 200 kusov slnečných kolektorov TS 300 využíva Všeobecná nemocnica Zreňanin a druhý pozostávajúci zo 72 kusov týchto kolektorov je v prevádzke v stredoškolskom internáte. Obidva boli zrealizované v rámci programu Slovak AID- Slovenskej oficiálnej rozvojovej pomoci na jeseň 2009 s 20-percentným finančným prispením THERMO|SOLARU Žiar, s.r.o., Žiar nad Hronom. Informoval o tom zástupca riaditeľa THERMO|SOLARU Ján Tomčiak.

,,Podľa projektu sa očakával ročný energetický zisk z oboch systémov na úrovni 348 000 kWh. Výsledok za 10 mesiacov prevádzky predstavuje 317 000 kWh. Aj keď už nastúpilo pošmúrne jesenné počasie, zopár desiatok tisíc kilowatthodín ešte pribudne a cieľ projektu splníme. Veľmi dobré výsledky dosahuje hlavne systém v nemocnici, kde je trvale veľmi vysoký odber teplej vody a tak kolektory pracujú na nižšej teplotnej úrovni. Tento fakt pozitívne vplýva na energetickú výťažnosť solárneho systému. V súčasnej dobe pripravujeme kompletné vyhodnotenie skúseností z prevádzky na záverečnom seminári za účasti desiatok hostí. Celý projekt bude opätovne široko medializovaný v miestnych printových i elektronických médiách“, konštatoval J.Tomčiak.

Dodal, že v Zreňanine v srbskej Vojvodine žije početná slovenská menšina. Tento projekt realizovaný v rámci ODA prispel nielen k zlepšeniu infraštruktúry v meste Zreňanin, ale má aj výrazný propagačný efekt slovenských výrobkov v Srbsku. Projekt financovala Slovenská oficiálna rozvojová pomoc (ODA) príspevkom 216 000 €, THERMO|SOLAR prispel čiastkou viac ako 43 000 € a príjemcovia vložili 22 500 €. Oba solárne systémy sú cez internet pripojené priamo do THERMO|SOLARU v Žiari, takže je možné ich kontinuálne monitorovanie a vyhodnocovanie.

Dvesto inštalovaných kolektorov s plochou 400 m2 nad parkoviskom pre osobné automobily vo Všeobecnej nemocnici v Zreňanine predstavuje, podľa vyjadrenia predsedu Srbskej solárnej spoločnosti profesora Miroslava Lambiča, najväčšie solárne termické zariadenie v Srbsku. Takéto aktivity výrazne prispievajú k zviditeľňovaniu a popularizácii Slovenska nielen v samotnej Vojvodine či Srbsku ale aj v celom balkánskom regióne.

Najväčší slovenský výrobca slnečných kolektorov THERMO|SOLAR Žiar s.r.o., Žiar nad Hronom, sa už zúčastnil na podobnom projekte ako v Srbsku aj v Čiernej Hore. Tam po ročnej skúšobnej prevádzke firma odovzdala koncom roku 2007 do trvalej prevádzky solárny systém na prípravu OPV v Klinickom centre v meste Podgorica. V rámci Slovenskej oficiálnej rozvojovej pomoci Slovak Aid tam pripravuje 81 kolektorov HELIOSTAR 300 v letnom období 12 až 15-tisíc litrov teplej vody denne, pre Detskú nemocnicu.

Marian Hanzel
By Marian Hanzel October 12, 2010 13:11

Vyhľadať

Archív