Slnečné kolektory sa dlhodobo oplatia

Marian Hanzel
By Marian Hanzel March 31, 2012 18:43

Za posledných 7 rokov sa v SR zvýšila cena plynu v priemere o 50 percent.

Zvýšenie cien zemného plynu od nového roka v priemere o 5,53 percenta a zavedenie ekologickej spotrebnej dane z paliva na kúrenie vo výške 1,32 eura za jednu megawatthodinu, zrýchlili návratnosť slnečných kolektorov voči zemnému plynu cca o pol roka. Zákazníkom sa kúpa slnečných kolektorov vyplatí, pretože okrem vstupnej investície majú zvyšných až 30 rokov teplú vodu prakticky zadarmo. Informoval o tom zástupca riaditeľa najväčšieho slovenského výrobcu slnečných kolektorov, firmy THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o., Žiar nad Hronom Ing. Ján Tomčiak.

,, Za posledných 7 rokov sa v SR zvýšila cena plynu v priemere o 50 percent, čo predstavuje priemerný ročný rast o 7 percent. Pritom teplo zo slnečných kolektorov je stále zadarmo. Spotrebitelia, ktorí si sporia napríklad v 3. dôchodkovom pilieri majú často takmer nulový výnos. Zatiaľ čo investícia do slnečných kolektorov pre nich predstavuje istotu ušetrených nákladov za teplú vodu počas celého dôchodku. Slováci sú však stále veľmi konzervatívni. Úroveň využívania slnečných kolektorov je nedostatočná, napriek tomu, že výnosy domácností v podobe ušetrených platieb za teplú vodu v pomere k investícii, presahujú akékoľvek úroky v bankách”, poukázal J. Tomčiak.

Dodal, že neustály rast cien všetkých druhov energií, zrýchľuje návratnosť investícií do obnoviteľných zdrojov energie (OZE) a v rámci nich aj slnečnej energie. Tieto ekologické zdroje sa tak stávajú rentabilnejšími a konkurencieschopnými. Napríklad návratnosť slnečných kolektorov pri existencii štátnych dotáciách na úrovni vlaňajšieho roka by bola teraz cca 8,5 roka.

,,Bohužiaľ dotácie na OZE boli nateraz zrušené bez náhrady, čím je ohrozený celý trh s OZE na Slovensku. Nákup solárneho systému pre obyvateľov je aj bez dotácií z dlhodobého hľadiska výhodný, ale zvyšuje sa finančná náročnosť jeho zaobstarávania a predlžuje doba návratnosti. Kvalitný solárny systém má však praxou potvrdenú najmenej 30-ročnú životnosť. Spočítali sme, že ak malé solárne zariadenie na prípravu teplej vody ušetrí dnes na elektrickej energii 300 €/rok, tak pri 3 % ročnom raste cien energií to o 20 rokov bude už 541,80 €/rok a pri 5 % dokonca až 795,90 €/rok. Za 20 rokov majiteľ solárneho zariadenia ušetrí na nákladoch 8 604 € a v druhom prípade až 10 716 €. Uvedené malé solárne zariadenie predstavuje kompletný solárny systém s tromi kolektormi a 300 litrovým solárnym bojlerom s elektrickým doohrevom. Pri dodávke vrátane montáže a po odpočítaní štátnej dotácie, platil vlani majiteľ rodinného domu za toto štandardizované solárne zariadenie cca 2 800 €”, konštatoval J. Tomčiak.

Ďalej doplnil, že vlaňajšia úroveň dotácií bola 200 €/m2 absorpčnej plochy. Pritom solárny systém s 300 l zásobníkom pokryje cca 60 až 70 % z ročnej spotreby energie na prípravu teplej vody v 4 až 5-člennej domácnosti.

Článok prevzatý z firemnej stránky THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o., Žiar nad Hronom
Marian Hanzel
By Marian Hanzel March 31, 2012 18:43
Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment
View comments

Write a comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Vyhľadať

Archív