Slnečné kolektory ohrievajú vodu na žilinskom sídlisku

Marian Hanzel
By Marian Hanzel December 1, 2004 17:13
Sídlisko Hliny VII. v Žiline sa stalo vlani v novembri prvým v SR, kde kolektory predhrievajú teplú úžitkovú vodu pre bytové domy

Spoločnosť THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o. Žiar nad Hronom vyrobila od marca do novembra tohto roku prostredníctvom 132 slnečných kolektorov v Žiline 106 tis. kWh tepelnej energie. Spomínané solárne panely v hodnote približne 2,5 milióna Sk, ktoré sú umiestnené na výmenníkovej stanici, slúžia na prípravu teplej úžitkovej vody pre 470 bytov, materskú školu, obchod a práčovňu. Agentúru SITA o tom informovala spoločnosť.

“Táto prevádzka je dôkazom, že sa oplatí využívať slnečnú energiu aj pre bytové domy a celé sídliská. Použité dlhodobé pôžičky sa potom môžu splácať z ušetrenej energie,” uviedol riaditeľ THERMO|SOLARU Milan Novák. Podľa neho ide o dlhodobo návratné investície, kde sa doba návratnosti znižuje spolu so stúpajúcimi cenami za energie. V súčasnosti sa pohybuje medzi 7 až 10 rokmi.

Spoločnosť THERMO|SOLAR dosiahla za prvých deväť mesiacov tohto roka tržby vo výške 110 mil. Sk. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o 23 %. Na pozitívnom výsledku sa podieľal zvýšený export do pôvodných štátov EÚ, kde tržby narástli o viac ako 34 %. Predaj kolektorov vzrástol o 14 % aj na Slovensku.

THERMO|SOLAR Žiar je najväčším slovenským výrobcom slnečných kolektorov. V štátoch EÚ realizuje predaj prostredníctvom nemeckého spoločníka THERMO|SOLAR Landshut AG. Mimo nemecky hovoriacej časti Európy rastie význam predaja slnečných kolektorov hlavne vo Veľkej Británii, Španielsku, Francúzsku a Taliansku. V strednej a východnej Európe predáva priamo z výrobného závodu v Žiari nad Hronom, prostredníctvom zmluvných montážnych partnerov.

Marian Hanzel
By Marian Hanzel December 1, 2004 17:13

Vyhľadať

Archív