Rozhodne nemecký trh so slnečnými kolektormi

Marian Hanzel
By Marian Hanzel October 10, 2008 15:35
THERMO|SOLAR sa dopadov americkej krízy neobáva

Spoločnosť THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o., Žiar nad Hronom, najväčší slovenský výrobca slnečných kolektorov, očakáva, že dopady americkej krízy určite postihnú aj celosvetový trh so slnečnými kolektormi. Hypotekárna kríza obmedzí počet novostavieb nielen v USA, ale na celom svete a tým zníži dopyt aj po slnečných kolektoroch v porovnaní s poslednými rokmi. Firma však dúfa, že jej výrobu na Slovensku to ovplyvní v menšej miere, pretože patrí k najmodernejším v Európe a ťaží z kvalifikovanej pracovnej sily. Výrobky THERMO|SOLARU pritom patria medzi svetovú špičku, pričom ako jediní na svete vyrábajú ploché vákuové kolektory. Paradoxne by kríza mohla vyvolať aj opačný efekt a to vlnu záujmu o slnečné kolektory, ktoré sú jednou z najlepších dlhodobých investícií. Informoval o tom riaditeľ THERMO|SOLARU Žiar, s.r.o., Žiar nad Hronom Ing. Milan Novák

,,Kým úspory v bankách žerie inflácia a ohrozuje ich krach bánk, slnečné kolektory prinášajú zisk vo forme ušetrených nákladov na ohrev teplej vody a kúrenie. Ich hodnota časom takmer neklesá, lebo majú overenú životnosť viac ako 30 rokov. Sú ideálnym riešením pre budúcich dôchodcov, ktorí si tak môžu za investované peniaze zabezpečiť na starobu takmer bezplatné teplo. Tradične výborná kvalita našich výrobkov a jeden z najlepších pomerov kvality a ceny, nás robia vysoko konkurenčnými na svetových trhoch. Nadchádzajúca kríza by nás mala postihnúť v menšej miere aj preto, že máme predaj diverzifikovaný do 45 štátov na celom svete. Rozhodujúcim však bude vývoj na trhu lídra so slnečnými kolektormi, v Nemecku. Tamojší trh je pre THERMO|SOLAR najdôležitejší lebo tam tradične umiestňuje značnú časť svojej produkcie a zaujíma na ňom popredné postavenia v rebríčkoch inštalovaných slnečných kolektorov“, povedal M.Novák.

Ďalej poukázal na to, že nebyť krízy spojenej s očakávaným poklesom novej výstavby, na nemeckom trhu by bol nastal boom predaja slnečných kolektorov, pretože od 1.januára 2009 bude v Nemecku povinne každá nová obytná, či neobytná budova využívať obnoviteľné zdroje energie (OZE). Rozhodla o tom nemecká vláda, aby tak naplnila zámer zvýšiť podiel obnoviteľných zdrojov energie na výrobe tepla zo súčasných cca 6,6 % na 14 % v r. 2020. Druhým ťažiskovým bodom rozhodnutia bolo zvýšenie finančných stimulov na 500 mil. EUR za rok na výrobu tepla z OZE pre roky 2009 až 2012. Takýto boom zažilo v posledných rokoch Španielsko, práve po zavedení povinného využívania OZE v novostavbách.

,,Nemecko bolo aj doteraz svetovým lídrom v praktickom uplatňovaní stimulov na širšie využívanie OZE, čo zabezpečilo tejto krajine s veľkým náskokom prvé miesto v Európe, v ročne inštalovanej ploche termických slnečných kolektorov. Nastupujúca odbytová kríza zrejme postihne všetky krajiny a tak sa pravdepodobne odloží aj očakávané zvýšenie predaja slnečných kolektorov v Nemecku.

Historický prvé dotácie na obnoviteľné zdroje pre domácnosti schválila vlani s účinnosťou od januára 2008 aj slovenská vláda, bohužiaľ stále ignoruje svoje vlastné rozhodnutia a záväzky voči EU a vytrvalo odmieta prakticky podporiť využívanie OZE pre obyvateľstvo. Na rozdiel od atómovej loby, nemajú OZE v SR žiadneho vplyvného zástancu. Pritom práve nemecký príklad ukazuje, že je to reálna cesta nielen pre zvýšenie zamestnanosti, ale aj šanca urobiť niečo pre životné prostredie a zníženie energetickej závislosti“, vyhlásil M.Novák.

Najväčšiu časť produkcie umiestňuje THERMO|SOLAR tradične v Nemecku, ktoré je európskym lídrom v počte namontovaných solárnych systémov. Nasleduje španielsky a domáci – slovenský trh. Veľmi silnú pozíciu má firma aj na českom, maďarskom, poľskom a britskom trhu. Významne rastie predaj v Rakúsku, Taliansku, Francúzsku, Holandsku, Rusku, Rumunsku, Slovinsku, Ukrajine i v ďalších európskych krajinách. THERMO|SOLAR vyváža i do USA, Kanady, Mexika a niektorých afrických a ázijských štátov. Stotisíce kolektorov zo Žiaru viac ako štvrťstoročie spoľahlivo fungujú vo veľmi extrémnych podmienkach, či už pri odsoľovaní morskej vody v Ománe, v hoteli v marockej púšti alebo na najvyššej nemeckej hore Zugspitze.

Marian Hanzel
By Marian Hanzel October 10, 2008 15:35

Vyhľadať

Archív