Posledné tohtoročné kolo Zelenej domácnostiam II je určené pre kotly na biomasu

Marian Hanzel
By Marian Hanzel October 21, 2019 11:19

V poslednom tohtoročnom kole Zelenej domácnostiam II, ktoré bude otvorené 22. októbra 2019, budú môcť domácnosti požiadať o poukážky na kotly na biomasu. K dispozícii bude celkom 300 000 €.

O poukážky na každé zo štyroch podporovaných zariadení mohli domácnosti v roku 2019 požiadať v šiestich termínoch. Aktuálne je vydaných spolu viac  ako 6 400 platných poukážok v hodnote 12,7 milióna €. Z uvedenej sumy pripadá najviac až 5,9 miliónov € na tepelné čerpadlá.

V poslednom tohtoročnom kole určenom pre tepelné čerpadlá Slovenská inovačná a energetická agentúra vydala 339 poukážok.

„Momentálne  evidujeme 2 008 platných poukážok na tepelné čerpadlá, z toho je viac ako 1 200 inštalácií dokončených. Preplatené už boli poukážky na inštaláciu tepelných čerpadiel za viac ako 2,5 miliónov €,“ uviedla generálna riaditeľka SIEA Alexandra Velická.

Tepelné čerpadlá, sú investične najnáročnejšie spomedzi štyroch podporovaných zariadení. Maximálny príspevok na inštaláciu bol v ich prípade dvojnásobný, dosahoval až 3 400 €. A preto ich kolá trvali najkratšie, hoci v nich bolo k dispozícii podstatne viac prostriedkov ako pri iných zariadeniach.

V poradí 23. kolo určené pre tepelné čerpadlá bolo uzatvorené 15. októbra 2019  po tretej minúte, keď záujem o podporu presiahol vyčlenenú čiastku 1 000 000 €. Na inštaláciu zariadení majú domácnosti tri mesiace. Žiadosť o preplatenie poukážok vydaných v tomto kole je nutné podať do 15. januára 2020.

Národný projekt Zelená domácnostiam II je súčasťou Operačného programu Kvalita životného prostredia. Cieľom projektu je vďaka európskej a štátnej podpore do roku 2023 zvýšiť využívanie obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach. SIEA plánuje podporiť  inštalácie s celkovým výkonom 140 MW.

Príspevok je prevzatý z oficiálneho webu programu Zelená domácnostiam.

Marian Hanzel
By Marian Hanzel October 21, 2019 11:19
Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment
View comments

Write a comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Vyhľadať

Archív