Pentagón Bushovi: Blíži sa katastrofa

Marian Hanzel
By Marian Hanzel February 24, 2004 18:07
Médiá informujú o tajnej správe, ktorá hovorí o skorých následkoch klimatických zmien, Braňo Ondrášik

Vedci už dávno zistili, že emisie škodlivých plynov, pochádzajúce z priemyslu, a vývoj ľudstva za ostatné dve storočia, spôsobili otepľovanie zemskej klímy. Od 19. storočia sú fosílne zdroje energie zároveň jednými z najvýznamnejších zdrojov skleníkového efektu.

Populačná explózia tiež viedla k tomu, že sa do ovzdušia dostalo omnoho viac metánu a iných “skleníkových plynov”. Napriek tomu sa stále objavujú skeptici, ktorí majú klapky na očiach neuznávajúc smutnú realitu zdevastovanej planéty. Medzi nich patrí aj administratíva amerického prezidenta Georgea W. Busha, ktorá je známa svojím nie príliš priateľským prístupom k environmentálnej problematike. No ako sa zdá, aj táto posledná bašta sa možno začína rúcať, naznačuje to prinajmenšom utajovaná správa Pentagónu, ktorú citoval britský týždenník The Observer. Ministerstvo prostredníctvom svojej tlačovej služby informácie zatiaľ nekomentovalo a ich autenticitu nepotvrdilo ani nevyvrátilo.

Suchá, povodne a tropické búrky, už začnú pripomínať podobenstvá z Biblie. Mnohé krajiny sa v najbližších 20 rokoch stanú neobývateľné, padnú celé metropoly, pod vodou sa ocitne hlavné mesto Holandska, hranice Spojených štátov, Európskej únie či Austrálie budú strážiť armády brániace vodu a zem pred miliónovými davmi trpiacich ľudí, až takto dramaticky si predstavuje blízku budúcnosť tím ľudí, ktorý vypracoval prognózu o vplyve klimatických zmien pre ministerstvo obrany. Dokument varuje, že svet sa môže ľahko ocitnúť na pokraji anarchie a šírenie jadrových zbraní, ktoré majú zabezpečiť zdroje pitnej vody, energie a potravín, sa stane krutou realitou. Autorov prognózy pritom nikto nemôže podozrievať z náklonnosti k environmentálnym, liberálnym, či dokonca antiglobalistickým skupinám. Sú nimi Andrew Marshall, popredný poradca Pentagónu, ktorý má na ministerstve významný vplyv už tri desaťročia, Peter Schwartz, analytik CIA a bývalý šéf plánovania v naftárskom gigante Royal Dutch/Shell Group a Doug Randall z kalifornského Global Business Network.

Ich záver je jasný: “Hrozba globálnej stability v súvislosti s klimatickými zmenami je oveľa väčšia než terorizmus.” Randall sa domnieva, že už je možno aj neskoro rozbehnutý proces zastaviť. “Nevieme, kde sa práve nachádzame. Mohlo by sa to začať zajtra a nevedeli by sme to ďalších päť rokov,” tvrdí. Bushova administratíva sa pritom v posledných týždňoch ocitla pod čoraz väčším tlakom zo strany popredných vedcov, konštatuje britská agentúra Reuters. Správa National Research Council z minulého týždňa síce bola k Bielemu domu blahosklonná, keď prezidenta pochválila, že sa v environmentáleho hľadiska už polepšil, no zároveň vyzvala na okamžité kroky. Naproti tomu skupina 60 odborníkov z Únie znepokojených vedcov obvinila vládu, že zámerne prekrúca vedecké poznatky. Vedci tvrdia, že Biely dom manipuluje s relevantnými štúdiami a ich panely sú plné nekvalifikovaných nominantov, informoval nemecký spravodajský server netzeitung.de.

“Prezident tvrdí, že globálne otepľovanie je výmysel a za riekou Potomac sídli Pentagón, ktorý sa pripravuje na klimatické vojny. Je desivé, ak bude Bush ignorovať slová z radov vlastnej vlády,” tvrdí Rob Guetorbock z environmentálnej organizácie Greenpeace a za pravdu mu dáva aj odborník Svetovej banky a bývalý šéf Medzivládneho panelu pre klimatické zmeny (IPCC) Bob Watson: “Bude ťažké ignorovať takýto dokument. Ak ide o hrozbu pre národnú bezpečnosť a hospodárstvo, musí sa konať. Existujú dve skupiny, ktoré táto vláda počúva, ropná loby a Pentagón.” Britský denník Financial Times navyše pred mesiacom oznámil, že negatívne dôsledky globálneho otepľovania zdôraznila aj posledná správa vedeckého panelu Svetovej banky. Greenpeace podotýka, že podobné pesimistické predpovede nie sú novinkou a poukazuje na predchádzajúce správy IPCC či štúdiu bristolskej univerzity o kryosfére (predstavuje všetku zamrznutú a ľadovcovú plochu Zeme). Tá okrem topenia ľadovcov hovorí o možnosti odklonenia, spomalenia či úplného zmiznutia teplého Golfského prúdu.

Jedným zo základných nástrojov, ktorý mal zastaviť globálne otepľovanie, bol Kjótsky protokol z roku 1997, ktorý sa podarilo efektívne ignorovať Spojeným štátom a Rusku, no problémy s jeho napĺňaním má aj Európska únia. Dokument určuje priemyselným krajinám, o koľko musia v rokoch 2008 až 2012 znížiť emisie oxidu uhličitého, metánu, oxidu dusného, fluorovaných uhľovodíkov a hexafluoridov síry. Celkovo by sa mali po splnení dohody emisie znížiť na stav o 5,2 percenta nižší než v roku 1990. Spojené štáty pritom produkujú až tretinu skleníkových plynov.

  • Apokalyptická tajná správa Pentagónu:
    svet upadne do chaosu a vojny sa už nebudú viesť na základe náboženstva, ideológie či nacionalizmu, ale z jednoduchého dôvodu: boja o prežitie
  • už v roku 2007 môže oceán zničiť obrovské pobrežné hrádze a a veľká časť holandských území sa stane neobývateľná
  • v strednej časti Kalifornie sa na rieke Sacramento prelomia hrádze chrániace ostrovčeky v delte, čo naruší akvaduktový systém prepravy vody
  • v rokoch 2010 až 2020 výrazne klesne teplota v Európe, zima na Britských ostrovoch má pripomínať klímu na Sibíri
  • nárast hladiny oceánu bude taký výrazný, že zničí Bangladéš, ktorý sa stane takmer neobývateľným po zničení zásob pitnej vody
  • významným bojiskom sa stane prístup k pitnej vode, ohrozené sú Níl, Amazonka i Dunaj
    bohaté krajiny sa stanú pevnosťami, ktoré sa budú snažiť obrovský prílev migrantov utekajúcich pred hladomorom a zo zatopených oblastí

Zdroj: The Observer, AFP (citujúc utajovanú správu Ministerstva obrany USA)

Marian Hanzel
By Marian Hanzel February 24, 2004 18:07

Vyhľadať

Archív