Obnovenie dotácií na obnoviteľne zdroje energie

Marian Hanzel
By Marian Hanzel May 30, 2012 06:11

Obnovenie dotácií na obnoviteľne zdroje energie

Najväčší slovenský výrobca slnečných kolektorov, THERMO|SOLAR Žiar, s. r. o., Žiar nad Hronom víta dnešné vyhlásenie Ministerstva hospodárstva SR (MH), že by rado obnovilo dotácie pre domácnosti na kúpu slnečných kolektorov a kotlov na biomasu a to už od  budúceho roka. Zastavil by sa tak dramatický prepad predaja slnečných kolektorov na Slovensku, ku ktorému došlo po zastavení dotácií v závere roku 2011 a prácu by našli aj mnohí montážnici, ktorí o ňu v dôsledku prepadu predaja prišli. Informoval o tom riaditeľ THERMO|SOLARU Ing. Milan Novák.

,,Dúfame, že sa Ministerstvu hospodárstva podarí prekonať skutočnosť, že s dotáciami sa nepočíta v štátnom rozpočte nielen v tomto roku, ale ani v rokoch 2013 či 2014 a že sa mu podarí získať prostriedky na tento program už pri zostavovaní rozpočtu na budúci rok. Slovensko tým získa nielen pracovné miesta, ale obnovením podpory obnoviteľných zdrojov energií (OZE) pre obyvateľstvo zároveň bude plniť záväzky SR voči EU“, konštatoval M.Novák.

Ďalej poukázal na to, že predchádzajúce dotácie boli historicky jedinou reálnou podporou využívania termických slnečných kolektorov a kotlov na biomasu, ku ktorej mali prístup všetci obyvatelia a nie iba vybrané subjekty. Podporu zaviedla predchádzajúca vláda Róberta Fica ako jedno z protikrízových opatrení v roku 2009. Celkovo bolo od apríla 2009 vyčlenených 8 mil. eur, ale reálne sa vyčerpalo iba cca 6,5 mil. eur.

,,Poklesom predaja kolektorov štát prišiel o značné prostriedky. Dotácie boli totiž iba v sume o niečo vyššej, než sú dopady z toho, o čo SR prišla znížením príjmov z DPH za predaj solárnych systémov a daní a odvodov z miezd zamestnancov, výrobcov a montážnikov a pomernej časti odvodov zo ziskov, nehovoriac aj o možných príspevkoch pre nezamestnaných. Skúsenosti z Nemecka, ktoré je svetovým lídrom vo využívaní OZE, ukazujú, že zmeny v dotačnej politike majú na trh horší vplyv, ako keby dotácie neboli vôbec. Veď cca 90 percent všetkých solárnych zostáv pre obyvateľstvo sa na Slovensku predávalo s využitím dotácií“, upozornil M.Novák.

Poukázal aj na skutočnosť, že prostá návratnosť slnečných kolektorov sa pri štátnych dotáciách dostávala na úroveň cca 9 rokov. Vlaňajšia úroveň dotácií bola 200 eur/m2 pri inštalácii do 8 m2. Pritom solárny systém s 300l zásobníkom pokryje cca 60 až 70% z ročnej spotreby energie na prípravu teplej vody v 4 až 5-člennej domácnosti. Kvalitný solárny systém  z produkcie spoločnosti THERMO/SOLAR má praxou potvrdenú najmenej 30-ročnú životnosť.

,,Vypočítali sme, že ak malé solárne zariadenie na prípravu teplej vody ušetrí dnes na elektrickej energii 300 €/rok, tak  za 30 rokov majiteľ solárneho zariadenia ušetrí, pri 3% raste cien energií, na nákladoch 14 013 eur a v  prípade 5% rastu až 20 113 eur. Uvedené malé solárne zariadenie predstavuje kompletný solárny systém s tromi kolektormi a 300 litrovým solárnym bojlerom s elektrickým doohrevom. Pri dodávke, vrátane montáže a po odpočítaní vlaňajšej štátnej dotácie, platil  majiteľ rodinného domu za toto štandardizované  solárne zariadenie cca 2800 eur, dnes bez dotácií je to cca 3900 eur“, uzavrel M. Novák.

Prevzaté z časopisu Solar Technika
Marian Hanzel
By Marian Hanzel May 30, 2012 06:11
Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment
View comments

Write a comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Vyhľadať

Archív