Nováky sú priekopníkom v solárnej energii

Marian Hanzel
By Marian Hanzel December 6, 2006 11:28
Slnko ohrieva vodu v Novákoch zadarmo už 20 rokov !

Neuveriteľných 20 rokov spoľahlivo pracuje 100 slnečných kolektorov inštalovaných v areáli bývalého podniku Oceľové konštrukcie Nováky, patriacich v súčasnosti firme Novkredit ,s.r.o., Nováky. Kolektory s absorbčnou plochou 200 m2 sú fixované na pomocnej oceľovej konštrukcii na plochej streche bývalej uhoľnej kotolne. Celkové riešenie je poplatné dobe svojho vzniku, ale aj napriek svojmu veku kolektory dodnes spoľahlivo fungujú a ohrievajú teplú vodu na sanitárne účely. Denne môžu ohriať až 14 500 litrov teplej úžitkovej vody a energetický zisk kolektorového poľa je 120 200 kWh/rok. Bola to jedna z prvých väčších realizácií v bývalom Československu, s použitím kolektorov SALK z podniku ZSNP Žiar nad Hronom. Informuje o tom Ing. Ján Tomčiak, ktorý je zástupcom riaditeľa THERMO|SOLARU Žiar – nástupného podniku pre výrobu kolektorov v Žiari and Hronom.

,,Tieto raritné slnečné kolektory sú dobre viditeľné na začiatku výpadovky z Novák do Prievidze, kde sú na pravej strane asi 100 metrov od cesty. Stoja a pracujú tu už od roku 1986 a cenným prínosom tohto solárneho systému je vzorná trvalá evidencia jeho prevádzky od začiatku až do dnešných dní i napriek zmene majiteľa objektu“, koštatoval J.Tomčiak. Dodal, že objekt si prehliadli projektant Ing. Jaroslav Peterka z Liberca, redaktor českého časopisu „Topenářství instalace“ i zástupca dnešného pokračovateľa výroby slnečných kolektorov v Žiari nad Hronom z firmy THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o. a všetci účastníci boli prekvapení dobrým technickým stavom celého zariadenia.

,,I napriek tomu, že krycie sklo jedného z kolektorov bolo prasknuté a v praskline sa uchytili rastlinky, všetky kolektory sú plne funkčné. I takýto detail svedčí o vysokej kvalite a životnosti žiarskych slnečných kolektorov. Tie boli v dobe svojho vzniku pojmom v celom bývalom Československu. Ich dnešní nasledovníci si našli cestu nielen do celej Európy, ale aj do Ázie, Afriky, oboch Amerík a najnovšie až do Austrálie“ konštatoval J.Tomčiak.

Väčšina výrobcov solárnych kolektorov udáva vysokú prevádzkovú spoľahlivosť a životnosť na úrovni 20 a viac rokov. Spoločnosť THERMO|SOLAR Žiar s.r.o. však patrí k tým niekoľkým výrobcom kolektorov na svete, ktorí sa môžu preukázať praxou potvrdenou 30 ročnou životnosťou svojich výrobkov. Veľká časť kolektorov namontovaných od vzniku firmy v Európe je do dnešného dňa funkčných. Príkladom toho, že nejde iba o reklamu, sú práve aj novácke kolektory.

Marian Hanzel
By Marian Hanzel December 6, 2006 11:28

Vyhľadať

Archív