Nepál sa stal 46 krajinou, kam THERMO|SOLAR vyváža

Marian Hanzel
By Marian Hanzel January 31, 2011 13:52

Kolektory zo Žiaru ohrievajú vodu na streche sveta

Nepál sa stal v poradí 46. krajinou, v ktorej boli inštalované slnečné kolektory z produkcie sa najväčšieho slovenského výrobcu tohto sortimentu – firmy THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o., Žiar nad Hronom. Vyše 100 metrov štvorcových štandardných plochých kolektorov typu TS 300 bolo umiestených na rovnej streche budovy nepálskeho výrobcu liečiv „Deurali Janta Pharmaceuticals P.Ltd“ v hlavnom meste krajiny Káthmandú. Informoval o tom zástupca riaditeľa THERMO|SOLARU Ing. Ján Tomčiak.

,,V exotickej krajine veľhôr – Nepále ohrievajú slovenské slnečné kolektory vodu, ktorá sa následne využíva v klimatizačnom systéme výrobných a skladovacích priestorov tamojšej farmaceutickej firmy. Kolektory dodala sesterská firma THERMO|SOLARU Genersys Plc. z Veľkej Británie a projekčné práce a samotnú montáž zrealizovala miestna firma so zameraním na komplexné riešenia vykurovacích zariadení. Investora pri výbere dodávateľa presvedčila vysoká kvalita dodávaných zariadení a komplexnosť riešenia z jedného zdroja“, povedal J.Tomčiak.

Dodal, že THERMO|SOLAR vyváža cez britskú firmu Genersys Solar do viacerých krajín, medziiným aj do Chile, Austrálie a Juhoafrickej republiky.

,,Za prienikmi THERMO|SOLARU na nové teritóriá, či už priamo alebo prostredníctvom zahraničných obchodných partnerov, je tradične výborná kvalita výrobkov a jeden z najlepších pomerov kvality a ceny. Potvrdzujú to státisíce viac ako štvrťstoročie spoľahlivo pracujúcich slnečných kolektorov v 46 krajinách na celom svete. Pracujú často vo veľmi extrémnych podmienkach, či už v Patagónii blízko Antarktídy, alebo na najvyššej nemeckej hore Zugspitze, či najnovšie v Nepále. Ako kontrast k týmto mrazivým podmienkam možno uviesť aj ich používanie pri odsoľovaní morskej vody v Ománe, alebo v marockom Marákeši, vymenoval J.Tomčiak.

Poukázal aj na vysokú spoľahlivosť žiarskych kolektorov. Tú ilustruje aj fakt, že pri vlaňajšom zemetrasení v Chile nebol poškodený ani jeden plochý kolektor z produkcie THERMO|SOLARU, kým mnohé konkurenčné trubicové kolektory v rovnakej lokalite zemetraseniu neodolali. Pritom v blízkosti epicentra zemetrasenia v Chile bolo nainštalovaných na rôznych miestach celkom 300 ks slnečných kolektorov žiarskeho THERMO|SOLARU.

THERMO|SOLAR je najväčším výrobcom slnečných kolektorov v postkomunistickej Európe a patrí do prvej desiatky najväčších európskych výrobcov termických slnečných kolektorov. Ojedinelý je však rozsah výroby, pretože v jednom výrobnom závode v Žiari nad Hronom má firma nielen montáž slnečných kolektorov, ale aj výrobu selektívnych konverzných vrstiev, lisovňu kolektorových vaní a výrobu podporných konštrukcií na kolektory. Silnou stránkou spoločnosti je aj výskum a vývoj realizovaný vlastnými silami alebo v kooperácii so slovenskými univerzitami prípadne zahraničnými inštitúciami.

THERMO|SOLAR v súčasnosti predáva na Slovensku cca 10% produkcie, zvyšok smeruje hlavne na európske trhy. Celkovo firma vyváža do 46 krajín sveta. Najväčšiu časť produkcie umiestňuje v Nemecku, ktoré je európskym lídrom v počte namontovaných solárnych systémov. Veľmi silnú pozíciu má aj na českom a maďarskom trhu a vo Veľkej Británii. Významný je aj predaj v Španielsku, Rakúsku, Taliansku, Francúzsku, Holandsku, Poľsku, Rumunsku, Slovinsku, Ukrajine i v ďalších európskych krajinách. THERMO|SOLAR vyváža i do USA, Kanady, Mexika a niektorých afrických a ázijských štátov.

Marian Hanzel
By Marian Hanzel January 31, 2011 13:52

Vyhľadať

Archív