Nemecký trh so slnečnými kolektormi signalizuje opatrný rast

Marian Hanzel
By Marian Hanzel April 20, 2010 13:24
THERMO|SOLAR zaznamenal zvýšený záujem na výstave IFH/Intherm

Nemecký trh so slnečnými kolektormi a celkovo obnoviteľnými zdrojmi energie sa začína síce pomaly, ale trvale prebúdzať z krízy. Signály o tom vyslal jeden z najväčších veľtrhov v tejto oblasti – IFH/Intherm 2010, ktorý sa konal v dňoch 14.-.17.4.2010 sa v nemeckom Norimberku. Na spoločnom veľtrhu sanitárnej, vykurovacej a klimatizačnej techniky sa zúčastnilo 690 vystavovateľov zo 17 krajín celého sveta, na výstavnej ploche cca. 38.000 m2. Ako jedna z mála firiem z východnej Európy sa tohto podujatia zúčastnil aj najväčší slovenský výrobca slnečných kolektorov – THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o., Žiar nad Hronom. Informoval o tom riaditeľ THERMO|SOLARU Žiar, s.r.o., Žiar nad Hronom Ing. Milan Novák.

,,Nemecko je celosvetovým lídrom v obnoviteľných zdrojoch energie a nemecký trh je pre THERMO|SOLAR najdôležitejší,lebo tam tradične umiestňuje cca polovicu produkcie a zaujíma na ňom popredné postavenia v rebríčkoch namontovaných slnečných kolektorov (cca 6.-8.miesto). Signály od vystavovateľov i nálada v odbornej verejnosti v Nemecku svedčia o tom, že sa očakáva už v tomto roku rozhýbanie tohto najväčšieho svetového odbytiska slnečných kolektorov. Celková nálada na výstave, i počet vystavovateľov – o 40 viac ako v 2008 a zvýšený záujem návštevníkov v našom stánku, predovšetkým z radov obchodníkov a inštalatérov, to všetko je v protiklade s krízou výstavníctva u nás, napr. na nedávnej výstave CONECO“, konštatoval M.Novák.

Dodal, že účasť THERMO|SOLARU bola podporená grantom v rámci operačného programu Konkurencieschopnosť a hospodársky rast, ktorý sprostredkúva agentúra SARIO.

,,Hospodárska kríza sa výrazným spôsobom podpísala na solárnom biznise v roku 2009, kedy nastali prepady predaja slnečných kolektorov vo väčšine krajín vo výškach desiatok percent. Už v marci tohto roku sa však objavili náznaky zlepšenia situácie a apríl je ešte sľubnejší, predovšetkým v exporte. Situácia na Slovensku je pozitívne ovplyvnená hlavne vďaka pokračujúcim štátnym dotáciám na zavedenie slnečných kolektorov. Nejde ešte o nejaký prudký rast, ale nehrozí ani dramatický prepad. Kríza vlani postihla celosvetovo najdôležitejšie trhy v krajinách EU a bohužiaľ tomuto prepadu sa nevyhol ani najväčší trh v Nemecku, ale zdá sa, že z najhoršieho je tento trh už vonku“, vyjadril opatrný optimizmus M.Novák.

THERMO|SOLARU sa podarilo uzavrieť vlaňajší rok v kladných číslach, predovšetkým vďaka rastúcej diverzifikácii predaja do stále väčšieho počtu krajín a zamedzeniu prepadu slovenského trhu. I keď Slovensko v rámci EU ešte stále patrí medzi krajiny s najmenším počtom m2 namontovaných slnečných kolektorov na obyvateľa, v uplynulom roku bolo jednou z mála krajín kde predaj kolektorov dramaticky neklesol, ale vďaka vlani zavedeným dotáciám sa udržal približne na úrovni roku 2008. Tento fakt spolu s posilnením predaja v Čechách, Rakúsku, na Balkáne i zámorí pomohol spoločnosti THERMO|SOLAR aspoň sčasti kompenzovať prepady predaja v Španielsku, Nemecku, Veľkej Británii a Maďarsku. THERMO|SOLAR je absolútnym lídrom na slovenskom trhu, kde má firma odhadovaný podiel na predaných kolektoroch cca 70 %.

Kúpa solárnej zostavy na prípravu teplej vody pomocou slnečných kolektorov je aj v roku 2010 v SR pre občanov výhodná. Štát aj v tomto roku poskytuje zvýšené dotácie, vo výške až 200 eur (6025 Sk) na m2 absorbčnej plochy slnečných kolektorov. V praxi to znamená, že dotácia pokryje približne 30 % z konečnej ceny solárnej zostavy na kľúč aj s montážou, pričom počas praxou potvrdenej životnosti na úrovni 30 rokov sa solárny systém aj pri dnešných cenách energií niekoľkokrát zaplatí. Zariadenie pritom ušetrí až 70% z nákladov na prípravu teplej vody pre domácnosti. Najlacnejší solárny systém pri dodávke na kľúč stojí po započítaní štátnej dotácie iba 2320 eur. Slúži na prípravu teplej vody v rodinných domoch, má 200 l zásobník pre 2-3 osoby. Táto cena nezahrňuje pripojenie solárneho systému na existujúci rozvod teplej vody ani prípadné dodatočné stavebné úpravy v objekte, ktorých náročnosť sa prípad od prípadu môže líšiť.

Výhodou slnečných kolektorov, v porovnaní s inými zdrojmi energie je to, že slnečné kolektory si vyžadujú investíciu v podstate iba raz. Po namontovaní solárneho systému už žiadne ďalšie väčšie výdavky občan nemá a nasledujúcich 30 a viac rokov má podstatnú časť teplej vody zadarmo. Šetrí na usporenom plyne, elektrine, alebo pevnom palive. V podstate jediná údržba, ktorá je za 30-40 rokov životnosti potrebná, je výmena nemrznúcej zmesi v primárnom systéme raz za cca 6 rokov.

Marian Hanzel
By Marian Hanzel April 20, 2010 13:24

Vyhľadať

Archív