Nemecký solárny trh je v útlme, slovenský sa spamätal

Marian Hanzel
By Marian Hanzel July 30, 2003 16:44
THERMO|SOLAR nahradil výpadok na nemeckom trhu novými aktivitami

Najväčší slovenský výrobca slnečných kolektorov – THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o., Žiar nad Hronom dosiahol za prvý polrok 2003 celkové tržby takmer 49 miliónov Sk, čo bolo o 12 percent menej ako v rovnakom období predchádzajúceho roka. Pod tento výsledok sa podpísalo zníženie predaja v prvých 4 mesiacoch spôsobené doznievajúcou krízou na západoeurópských solárnych trhoch a predzásobenie slovenských odberateľov v závere minulého roka, pred zvýšením DPH. Už v máji a predovšetkým v júni sa však situácia stabilizovala a predaj sa rozbehol. Informoval o tom riaditeľ THERMO|SOLARU Ing. Milan Novák,CSc.

,,V prvom polroku postihol najväčší výpadok hlavný-nemecký trh, kde po predchádzajúcom znížení štátnej podpory vlani skrachovalo niekoľko tamojších výrobcov a trh zaplavili lacné kolektory. Naopak, po minuloročnom prepade odbytu spôsobenom záplavami, sa spamätal český trh, kde sa za prvých šesť mesiacov odbyt zvýšil o 23 percent. V júni a júli sa stabilizoval aj predaj na domácom trhu, ktorý dosiahol za prvý polrok 27 percent z celkovej produkcie“, povedal M.Novák.

Odbytová kríza v nemecky hovoriacej časti Európy vlani nebývalo zostrila aj konkurenciu na solárnych trhoch krajín vyšegrádskej štvorky, kde sa západoeurópskí výrobcovia snažili umiestniť aspoň časť svojich prebytkov. thermo|solar tomu čelil diverzifikáciou predaja výrobkov do stále väčšieho počtu európskych štátov, v čom pokračoval aj v prvom polroku 2003.

Okrem českého trhu sa v tomto roku poradilo THERMO|SOLARU presadiť na novom perspektívnom teritóriu v Afrike. Pre hotelový komplex v marockom Marrakéši dodala firma 200 m2 slnečných kolektorov TS400, v celkovej hodnote 1,3 milióna Sk. V histórii firmy ide o najväčší jednorázový kontrakt uzavretý s odberateľom z Afriky a črtá sa možnosť ďalších dodávok pre túto oblasť. Slnečné kolektory z THERMO|SOLARU v Žiari nad Hronom už úspešne zásobujú energiou české veľvyslanectvo v Tunise, hotely v egyptskej Káhire a inštalované sú aj v Botswane.

V štátoch Európskej únie (EU) realizuje predaj prostredníctvom nemeckého spoločníka THERMO|SOLAR Landshut AG. Mimo nemecky hovoriacej časti Európy rastie význam predaja kolektorov TS hlavne vo Veľkej Británii, Španielsku, Francúzsku, Taliansku ale aj v ďalších štátoch EU.

V strednej a východnej Európe predáva priamo z výrobného závodu v Žiari nad Hronom, prostredníctvom zmluvných montážnych partnerov. Vlani sa v tejto časti Európy predalo rekordných 50-percent kolektorov. Popri tradičných trhoch v štátoch Višegrádskej štvorky, rastie predaj v Chorvátsku, Slovinsku, Ukrajine, Rusku, Rumunsku. Podiel Slovenska vlani významne vzrástol a rast pokračoval aj v prvom polroku 2003. Tento rast bol o to prekvapujúcejší, že na Slovensku chýba podpora štátu pri využívaní slnečnej energie.

Marian Hanzel
By Marian Hanzel July 30, 2003 16:44

Vyhľadať

Archív