V mimoriadnom kole Zelenej domácnostiam je na inštaláciu zariadení jeden mesiac

Marian Hanzel
By Marian Hanzel October 17, 2018 12:43

Slovenská inovačná a energetická agentúra vyhlási v stredu 24. októbra 2018 o 15. h mimoriadne kolo národného projektu Zelená domácnostiam. Kolo je určené pre tie domácnosti z mimobratislavských regiónov, ktoré budú mať zariadenia na výrobu tepla nainštalované do jedného mesiaca.

„V posledných dňoch zrušili platné poukážky viaceré domácnosti a aktuálna disponibilná suma dosiahla 450-tisíc €. Keďže pilotný projekt tento rok končí, vyhlásením mimoriadneho kola so skráteným termínom na inštaláciu zariadení umožňujeme, aby mohli byť využité aj zostávajúce vyčlenené prostriedky,“ uviedla generálna riaditeľka SIEA Alexandra Velická.

Suma môže ešte narásť, ak sa do začiatku kola uvoľnia ďalšie prostriedky z už vydaných poukážok. Domácnosti, ktoré vedia, že nebudú môcť využiť platné poukážky, by mali prostredníctvom zhotoviteľov čím skôr ukončiť ich platnosť.

V poslednom 28. kole budú podporené inštalácie tepelných čerpadiel, kotlov na biomasu a slnečných kolektorov. Inštalácie musia byť ukončené a žiadosti o preplatenie poukážok predložené do 26. novembra 2018.

Mimoriadne kolo bude krátke. Je určené naozaj len pre tých, ktorí sú rozhodnutí a pripravení okamžite po vydaní poukážky začať s inštaláciu. „Ak nemajú domácnosti vybraného zhotoviteľa a nie je jasné, že zariadenie bude v priebehu pár dní k dispozícii, nech žiadosť radšej nepodávajú, ale počkajú na pokračovanie projektu v budúcom roku,“ zdôraznila A. Velická. Prostriedky, ktoré zostanú z pilotného projektu, sa nedajú preniesť do ďalšieho projektu Zelená domácnostiam, pretože jeho rozpočet je už pevne stanovený.

Doteraz bolo v rámci pilotného projektu, ktorý je súčasťou Operačného programu Kvalita životného prostredia, preplatených 16 739 poukážok v celkovej hodnote viac ako 37 miliónov €. Ďalšie poukážky v hodnote 3,6 milióna € majú domácnosti k dispozícii. Všetky podporené inštalácie musia byť ukončené v priebehu novembra 2018.

SIEA pripravuje pokračovanie projektu Zelená domácnostiam tak, aby mohli byť poukážky vydávané od roku 2019. Zámer nového projektu s celkovým rozpočtom 48 miliónov € bol už schválený. V rámci projektu by mohlo byť do roku 2023 podporených ďalších 25-tisíc inštalácií v domácnostiach mimo Bratislavského samosprávneho kraja. Pôvodný systém vydávania poukážok SIEA plánuje rozšíriť o zásobník žiadostí, aby mohli domácnosti žiadať o poukážky priebežne. Podrobnejšie informácie budú zverejnené po schválení pokračovania národného projektu.

Príspevok je prevzatý z oficiálneho webu programu Zelená domácnostiam.

Marian Hanzel
By Marian Hanzel October 17, 2018 12:43
Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment
View comments

Write a comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Vyhľadať

Archív