Kolektory zo Žiaru prerazili v pobaltskom Lotyšsku

Marian Hanzel
By Marian Hanzel August 23, 2012 14:41
THERMO|SOLAR má na lotyšskom trhu cca 25% podiel

Výrazný nárast exportu slnečných kolektorov do Lotyšska zaznamenal najväčší slovenský výrobca tohto sortimentu – firma THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o., Žiar nad Hronom. V porovnaní s východiskovou základňou v roku 2010 vzrástol odbyt v Lotyšsku v roku 2011 na päťnásobok a v tomto roku by mal dosiahnuť až desaťnásobok z roku 2010. Podľa odhadu lotyšského zmluvného partnera majú kolektory z THERMO|SOLARU na tamojšom trhu podiel okolo 25%. Informoval o tom zástupca riaditeľa THERMO|SOLARU Ing. Ján Tomčiak.

,,Pobaltské Lotyšsko je jednou z mála európskych krajín, kde inštalácie slnečných systémov rastú prudkým tempom. Od roku 2011 sa tu realizuje niekoľko štátnych programov na podporu využívania obnoviteľných zdrojov energie, predovšetkým slnečnej. Aktuálne sú tieto programy zamerané na štátny a komunálny sektor – ide o desiatky materských škôl, jaslí i stredných škôl a športových komplexov. Pripravuje sa aj spustenie dotačného programu pre súkromné osoby. Aj napriek tomu, že ide o malý trh, množstvo výrobcov a dodávateľov zacítilo svoju príležitosť. Inštalujú sa tu rôzne značky rôznej kvality“, konštatoval J.Tomčiak.

Dodal, že sa dá síce predpokladať, že po ukončení podporných programov, sa tempá prírastkov výrazne znížia, ale vytvoria sa predpoklady pre ďalšie inštalácie nedotovaných zariadení, pretože ľudia sa presvedčia o zmysluplnosti aktívneho využívania slnečnej energie.

Ploché vákuové kolektory TS 400 v Domove sociálnych služieb v meste RujienaPloché vákuové kolektory TS 400 v Domove sociálnych služieb v meste Rujiena

Thermosolar-Lotyssko-DSC_0666
Solárny systém na športovej hale strednej školy v meste Rujiena

Thermosolar-Lotyssko-DSC_0700
Rodinný dom jedného z miestnych nadšencov využívania obnoviteľných zdrojov energie

Thermosolar-Lotyssko-DSC_0593
Riešenie technických detailov na streche materskej školy v meste Césis so 72 kolektormi TS 300

Marian Hanzel
By Marian Hanzel August 23, 2012 14:41

Vyhľadať

Archív