Hendikepované deti v Srbsku dostanú teplú vodu zo slovenských kolektorov

Marian Hanzel
By Marian Hanzel July 20, 2011 13:43
V Kragujevaci dokončili solárny systém – súčasť pomoci zo Slovenska

V stredu 20.júla 2011 ukončili montážnici v srbskom Kragujevaci inštaláciu v poradí už druhého solárneho systému pre hendikepované deti v detských domovoch v Srbsku, ktorý je súčasťou oficiálnej slovenskej pomoci zahraničiu Slovak Aid pre Balkán. Prvý solárny systém dokončili pred mesiacom v Subotici a tretí sa bude dokončovať v auguste v Stamnici. Všetky solárne systémy, spolu so 148 slnečnými kolektormi s plochou 296 m2, dodal najväčší slovenský výrobca slnečných kolektorov – firma THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o., Žiar nad Hronom. Informoval o tom zástupca riaditeľa THERMO|SOLARU Ján Tomčiak.

,,Ide už o tretiu realizáciu projektu v rámci oficiálnej slovenskej pomoci zahraničiu Slovak Aid pre Balkán, ale prvú práve pre hendikepované deti. Projekt vlani v rámci víziev pre zahraničnú pomoc schválila Projektová komisia Slovak Aid projekt s názvom „Slnečná energia pre hendikepované deti v Srbsku“ z dielne THERMO|SOLARU. Projekt pôvodne počítal s inštaláciou celkom 208 kusov plochých termických kolektorov v troch ústavoch pre hendikepované deti v Srbsku a s jedným v Kosove. Po zohľadnení niektorých zmien v slovenskej oficiálnej rozvojovej pomoci vypadol objekt v Kosove a ostali iba tri domovy v Srbsku. Jeden je umiestnený v Subotici na severe krajiny v provincii Vojvodina, druhý v strednom Srbsku v meste Kragujevac, známom vzburou slovenských vojakov počas 1.svetovej vojny a tretí na východe v Stamnici pri meste Petrovac na Mlavi“, povedal J.Tomčiak.

Zdôraznil, že okrem nemalých ekonomických a sociálnych dopadov bude mať projekt významný prínos pre životné prostredie. Nainštalované slnečné kolektory ročne znížia emisie CO2 približne o 120 ton. Partnerom na srbskej strane je Ministerstvo práce a sociálnych vecí, čo dáva celému projektu patričný punc. Všetky tri systémy budú po uvedení do prevádzky celý rok monitorované a vyhodnocované. THERMO|SOLARU sa osvedčilo v podobných prípadoch prepojiť prostredníctvom internetového pripojenia riadiace systémy priamo na Slovensko a takto mať celé zariadenie neustále pod kontrolou.

THERMO|SOLAR Žiar s.r.o., Žiar nad Hronom sa už zúčastnil na dvoch podobných projektoch v Srbsku aj v Čiernej Hore. Pred dvomi rokmi inštaloval dva zaujímavé solárne systémy na ohrev teplej vody v severosrbskom meste Zreňanin v provincii Vojvodina. Jeden z nich s počtom 200 kusov slnečných kolektorov TS 300 využíva Všeobecná nemocnica Zreňanin a druhý pozostávajúci zo 72 kusov týchto kolektorov je v prevádzke v stredoškolskom internáte. Obidva boli zrealizované v rámci programu Slovak AID- Slovenskej oficiálnej rozvojovej pomoci na jeseň 2009 s 20-percentným finančným prispením THERMO|SOLARU Žiar, s.r.o., Žiar nad Hronom.

Koncom roku 2007 firma po ročnej skúšobnej prevádzke odovzdala do trvalej prevádzky solárny systém na prípravu OPV v Klinickom centre v meste Podgorica v Čiernej Hore. V rámci Slovenskej oficiálnej rozvojovej pomoci Slovak Aid tam pripravuje 81 kolektorov HELIOSTAR 300 v letnom období 12 až 15-tisíc litrov teplej vody denne, pre Detskú nemocnicu.

THERMO|SOLAR je najväčším výrobcom slnečných kolektorov v postkomunistickej Európe. Podľa štatistických hodnotení švajčiarskej banky Sarasin a nemeckého odborného časopisu Sonne Wind und Wärme, patrí spoločnosť THERMO |SOLAR do prvej desiatky najväčších európskych výrobcov termických slnečných kolektorov. Ojedinelý je však rozsah výroby, pretože v jednom výrobnom závode v Žiari nad Hronom má firma nielen montáž slnečných kolektorov, ale aj výrobu selektívnych konverzných vrstiev, lisovňu kolektorových vaní a výrobu podporných konštrukcií na kolektory. Silnou stránkou spoločnosti je aj výskum a vývoj realizovaný vlastnými silami alebo v kooperácii so slovenskými univerzitami prípadne zahraničnými inštitúciami.

Marian Hanzel
By Marian Hanzel July 20, 2011 13:43

Vyhľadať

Archív